„Potřebujeme hlavně opravit táhla na jevišti, která nefungují,“ přiblížila vedoucí odboru kultury desenské radnice Lenka Neumannová.

„Doufám, že letos opravy stihneme, aby na městském plese na konci října bylo vše hotové. Zároveň tu hraje svá představení místní Divadelní spolek Vojan – Mladá haluz, na jejichž představení lidé chodí, a chceme je i tímto podpořit,“ doplnil starosta Desné Jaroslav Kořínek.

Osmnáctý ročník sympozia přilákal na zahradu Riedlovy vily dvanáct řezbářů. Sestava se od loňska nezměnila, opět přijel i známý řezbář původem ze Slovenska Tibor Matúz. „Bylo pěkně, jen úterý nám zapršelo. Předem jsem věděl, co chci vyřezat. V hlavě jsem měl nápad na bojovnici, Amazonku. Korpulentní, naštvanou, kyprých tvarů,“ popsal svou sochu.

Dvojici vyrůstající ze stromu vyřezala Lenka Severová z Rejdic. „Doma si vyřezávám jen tak pro radost. Znám kluky, kteří sem chodili vyřezávat sochy dlouho. Vždycky se mi líbila ta atmosféra a kluci prý, ať to taky zkusím. První sochu pro sympozium jsem tak vytvořila v roce 2009,“ usmála se Lenka Severová.

Účastníci z celého Česka

Řezbáři sem jezdí z celé republiky. A rádi. „Mě to tady prostě baví. Je zde úžasná parta, skvělí organizátoři,“ vysmekl poklonu další řezbář Jaromír Dědek, který vyřezal Fénixe.

Lukáš Róka ze Smržovky se vyřezáváním ze dřeva částečně i živí. „Vyrůstal jsem u lesa, dělali jsme dříví na zimu. Pak jsem se setkal s několika mistry dřevosochaři a ti mě pomalu ale jistě přesvědčili, ať s tím také začnu,“ vzpomněl mladý muž.

Mezi nejdražší sochy letos patřila Levitace, kterou znázorňuje houpačka od Ivana Šmilauera. Na sobotní aukci se objevily i sochy nazvané Štěstí v pěsti, Do nebe, Papoušek, Pár, Štístko, Za pět minut dvanáct a další.

I když je výsledná částka přesahující 162 tisíc korun krásná, rekord nepřekonali. Ten padl v roce 2016, když aukce vynesla více než 200 tisíc korun. Jen socha Zpěváček Pavla Vávry se vydražila za 37 tisíc. Nad hranici dvaceti tisíc korun se tehdy vyšplhalo ještě několik dalších soch.

Sympozium Desná v předchozích ročnících poslalo výtěžky z aukce třeba nadačnímu fondu Kapka naděje, Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených a handicapovaných dětí Diana, tanvaldskému hiporehabilitačnímu centru Svítání či občanskému sdružení DebRA, které pomáhá lidem bojujícím se zákeřnou nemocí motýlích křídel.

Pomáhají doma

Výtěžek z loňského roku ve výši 145 tisíc korun už ale zůstal přímo v Desné a nejbližším okolí. Peníze šly rovným dílem na opravu významné sklářské památky Riedelova hrobka v Desné a na podporu cestovního ruchu v oblasti nedaleké vodní nádrže Souš.

Výtěžek z aukcí za všech osmnáct ročníků Sympozia Desná je celkem 1,7 milionu korun.