„Za plombu 400 korun.“ To možná uslyší pacienti, kteří si u zubaře nechají ošetřit zuby užitím amalgámové plomby. Dosud toto ošetření bylo zahrnuto ve zdravotním pojištění, tudíž nemusel pacient nic doplácet.

Pojišťovny ale podle České stomatologické komory i vlastní zkušenosti zubařů přispívají na toto ošetření nedostačující částkou.

„Materiál je drahý a pojišťovny na to nereagují. Hradí nám dvě stě dvacet korun, ale celkové výdaje činí čtyři sta,“ vysvětlila liberecká zubní lékařka Hana Kubánková.

Proto se Česká stomatologická komora snaží vyřadit obyčejné zubní náplně ze zdravotního pojištění. Podle návrhu komory by tak pacienti měli za obyčejné amalgámové plomby platit sami. Návrh přednesou zubaři po volbách.

Zdejší zubaři jsou pro platbu

Oslovení liberečtí i jablonečtí zubaři placení plomb schvalují. Argumentují totiž tím, že lidé mohou kvalitu svých zubů do značné míry ovlivnit, a to především preventivními návštěvami zubaře. Ty právě lidé často zanedbávají.

„Naprosto souhlasím s návrhem stomatologické komory. Pacienti by se měli lépe starat o zuby, chodit na prevenci. Pacienti to často berou jako samozřejmost,“ uvedla ortodontistka Dagmar Kadlasová.

Jablonecký stomatolog Martin Machura se touto změnou, jak přiznal, dalece nezabýval. „Je fakt, že za amalgam zaplatíme čtyři sta korun a pojišťovny hradí zhruba polovinu. Kdyby si plombu hradil pacient, záleží pak na každém lékaři, jaké si naúčtuje ceny,“ zmínil Martin Machura s tím, že on osobně není ani pro ani proti.

„Mně současná situace nevadí, ani mě nezrujnuje, ostatním zubním lékařům však může vadit, že rozdíl za amalgam musí doplácet, nemohou ho totiž nyní vyžadovat od pacientů,“ dodal.

Měla by existovat varianta zdarma

Placení plomb by ale mohlo ztížit situaci sociálně slabým rodinám. Pokud by návrh prošel, lidé by mohli do ordinací přestat chodit a svůj zdravotní stav zanedbávat. „Myslím, že pacienti přestanou do ordinací chodit a budou raději chodit se zkaženými zuby,“ potvrdila s obavou Hana Kubánková.

Někteří lidé argumentují proti návrhu tím, že by stát měl nabízet neplacenou variantu v oblasti každé péče. „Nevidím důvod, proč si plomby platit. Proč bych měla pak platit zdravotní a sociální pojištění,“ řekla s rozhořčením Gabriela Peřinová.

Mnozí zubaři si myslí, že celá záležitost je otázkou priorit a hodnot. „Lidé, kteří si kvality a zdraví zubů váží, si tuto částku platit budou. Navíc většina lidí zanedbává základní prevenci,“ sdělila zubařka Vlasta Chocholová.

Návrh se snaží Česká stomatologická komora zmírnit tím, že by amalgámové plomby nehradili lidé nad 65 let a děti do 18 let.

Jiří Roda, tiskový mluvčí: Jaký je názor Všeobecné zdravotní pojišťovny na požadavky zubařů?
„Obecně lze říci, že VZP se řídí zákonem o všeobecném zdravotním pojištění, který upravuje i stomatologickou péči. Změny, které požaduje Česká stomatologická komora, by musely být zakotveny v tomto zákoně. Tzn., že její návrh bude muset projít legislativním procesem. Cenová jednání na rok 2010 probíhala za situace, kdy byla snaha zachovat výši úhrad na úrovni roku 2009. Proto nemohlo dojít k žádným podstatným navýšením, řešila se např. úprava ortodoncie jako celku. Jednání probíhala velmi intenzivně. V rámci cenových jednání byla uzavřena dohoda o výši a způsobu úhrady v segmentu stomatologie na rok 2010 mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci poskytovatelů (ČSK). Na příští rok chystáme další změny týkající se podpory sanace dětského chrupu.“