Majitelé pozemků na okraji města Smržovka a aktivisté bránící pramen Nisy si mohou oddechnout. Společnosti plánující výstavbu skladovací haly v průmyslové zóně od svého záměru nakonec odstoupily.

Proti chystané výstavbě se totiž obrátilo veřejné mínění. V den plánovaného odsouhlasení prodeje pozemku na radnici dorazila petice se 750 podpisy. A firmy Titan Metalplast a Titan Plastimex couvly. „A to přes to, že jsme přesvědčeni, že jsme postupovali správně, transparentně a podle zákona,“ sdělil jednatel obou společností Jiří Guth.

To potvrzuje i vedení smržovské radnice. „Rozhodnutí akceptujeme. Budeme však i nadále aktivně vyhledávat investory, kteří by v průmyslové zóně realizovali své záměry podle platné legislativy,“ informoval starosta Marek Hotovec.

POMLUVY A KORUPCE?

Obě firmy i vedení radnice tvrdí, že během petice, medializace i veřejného zasedání zastupitelstva aktivisté záměrně šířili nepravdivé a zkreslené informace. „Byli jsme několikrát společně se zastupiteli města zcela nepodloženě obviněni z korupce,“ poznamenal Jiří Guth. Jednatel obou firem zároveň připojil omluvu většině zastupitelů města Smržovky za to, že „se stali terčem nesmyslných útoků a obvinění.“

Petici proti výstavbě skladovací haly v průmyslové zóně, která se nachází v okrajové části Smržovky kolem pramene řeky Nisy, zinscenoval aktivista Miloš Morávek, který je majitelem jednoho ze sousedních pozemků. „Mám radost, že se to podařilo,“ popsal své pocity.

Aktivisté ale chtějí jít ještě dále. „V další fázi je teď třeba vysvětlit zastupitelům, že tato zóna by měla být vyjmuta v územním plánu ze zóny průmyslové,“ doplnil Miloš Morávek. Podle plánů firmy měla být hala zapuštěna do země s výškou střechy kolem osmi metrů, čímž by nepřesahovala výrazně stromy v okolí. Černá střecha by halu opticky zmenšovala při pohledech z okolních rozhleden.

Proti výstavbě se zvedla vlna odporu, která vyvrcholila předáním petice s více než 750 podpisy na jednání zastupitelstva města. Zastupitelé přesto následně schválili prodej pozemku výše zmíněným firmám, což aktivity odpůrců výstavby ještě podnítilo. Aktivisté přesto nakonec vyhráli.

Podle radnice ale bylo veřejné mínění ovlivněno osobními důvody. „Demagogický a účelový nátlak a zneužívání veřejného prostoru, médií a sociálních sítí k prosazení zájmů čistě osobních považujeme za nepřijatelný a zásadně ho odmítáme,“ doplnil Marek Hotovec.