Dnes surfuje, pročítá facebook, komentuje na něm dění u vnoučat, vyhledá si recept na koláč nebo složení léku. Čte zprávy. „Ale jen hodinu ráno a hodinu odpoledne, jsem po operaci očí,“ omlouvá se seniorka s tím, že na kurz chodila dvakrát. Pro seniory připravuje v Jablonci výuku počítačové gramotnosti Centrum sociálních služeb. Další kurzy jsou v rámci rekvalifikací pod Úřadem práce.

PĚTINA HO NEZNÁ

Osmnáct procent lidí v Libereckém kraji se nikdy nepřipojilo k internetu. Vyplývá to z nejnovějších údajů statistiků, zkoumali, jaký vztah máme k informačním technologiím. Podle údajů z roku 2016 bylo v našem kraji vybaveno internetem přes 70 % domácností. „V mezikrajském srovnání jsme se umístili v závěru žebříčků. Nejméně domácností vlastnilo počítač v Ústeckém kraji, nejvíce v Praze,“ popsala statistička Hana Koťátková.

Více než polovina lidí používá internet každý den. Také to z Libereckého kraje dělá jednu z nejméně připojených oblastí. Třeba v Praze se každodenně připojuje až 71 procent uživatelů.

MÁLO TABLETŮ

Lidé se k internetu připojují kromě počítačů také přes přenosná zařízení. Třetina lidí k tomu používá notebook, o něco víc lidí mobilní telefon. Připojit se k internetu pomocí tabletu však není příliš časté. Dělá to jen necelých 5 procent obyvatel kraje, což je nejméně v republice. Republikový průměr je totiž 12 procent.

„Já potřebuji pořádnou klávesnici, telefon je titěrný, to už ty moje prsty nezvládnou,“ líčí jablonecká seniorka. Ani tablet jí nevyhovuje, je prý staromódní: „Takové novoty nejsou pro mne.“ Telefon má paní Anna tlačítkový, SMS nepošle, ale email ano.