Stranu povede do volebního klání známá aktivistka v boji proti severní variantě plánované silnice R 35 Martina Pokorná.

„Volební kampaň chceme založit spíše na osobním kontaktu s lidmi. Budeme objíždět i malá města a vesnice,“ prozradila Martina Pokorná. „Nechceme kampaň založit na negativních tématech. Přesto chystaná a už hodně let diskutovaná silnice R 35, a k tomu hrozba obnovení těžby uranu v Podještědí, budou našimi dvěma základními tématy,“ dodala.

Původně měl kandidátku Strany zelených vést současný krajský předseda a bývalý poslanec František Pelc.

Protože se ale stal jedničkou zelených ve Středočeském kraji, přenechal čelo kandidátky Martině Pokorné. Druhé místo bude patřit libereckému zastupiteli Davidu Václavíkovi.

„O obsazení třetího místa musí rozhodnout Strana pro otevřenou společnost, s níž jsme se do voleb spojili,“ řekl František Pelc.

Jak doplnila Martina Pokorná, strana chce ve volební kampani těžit z výsledků, kterých dosáhla, když usedla do minulé vlády. „Chceme lidem nabízet budoucnost, ne sociální dávky. A to budoucnost takovou, která je založená na osobní zodpovědnosti člověka za svůj život,“ zdůraznila Martina Pokorná.

V minulých sněmovních volbách vedl zelené starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek.

Ačkoliv v Libereckém kraji strana vybojovala nejlepší výsledek ze všech regionů v republice, když jí hlasy dalo 9,58 procenta ze všech voličů, na křeslo v poslanecké sněmovně to nestačilo.

„Není to pravidlo, že v každých poslaneckých volbách musejí politické strany získat víc, než my minule, aby se do sněmovny dostaly. Záleží hlavně na tom, kolik lidí k volbám přijde, a jak úspěšné budou u voličů velké strany. Pak se odevzdané hlasy počítají jinak,“ vysvětlila jednička zelených.

„My sázíme na značku, na kredit naší strany. Nejen, že jsme navrhli spoustu zákonů, ale navíc za námi nestojí žádní lobbisté, a ani nás nedoprovázejí žádné korupční aféry,“ doplnila.

Před čtyřmi lety se do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky probojovali jen občanští demokraté, kteří získali čtyři mandáty, dále tři křesla měla ČSSD a jedno komunisté.

V předvolebním klání budou konkurencí zelených i nově založené strany.