Jubilejní desátý ročník dřevosochařského Sympozia Desná spěje do finále. Zítřejší aukce, jejíž výtěžek si půl na půl rozdělí Domov Maxov a Česko–japonská společnost, se jako zvláštní host a patron zúčastní Tomio Okamura.
„Podle původního záměru měl jít výnos na obnovu zeleně po předloňské říjnové sněhové kalamitě, ale nakonec jsme se vzhledem k zemětřesením v Japonsku rozhodli použít část peněz právě na pomoc při likvidaci ničivých následků této katastrofy,“ konstatoval starosta pořádajícího města Desná Marek Pieter s tím, že právě Tomio Okamura organizátorům pomáhal s tím, jak nejefektivněji Japonsku pomoct.
Dražba je opět veřejná, takže přijít může kdokoliv. Dřevěná díla pak jako obvykle ozdobí zahrady, parky i interiéry. Sochy, které se nepodaří vydražit, většinou rychle zmizí v dodatečném prodeji. Ty, které zbydou, pak ozdobí město.
Loni aukce vynesla 72 tisíc korun, které putovaly na konto jabloneckého Českého červeného kříže. Zatím rekordní sumu vynesla dražba v roce 2008, kdy lidé nakoupili sochy a plastiky za 174 tisíc korun.