Se stavbou dvou okružních křižovatek v Jablonci začne Ředitelskví silnic a dálnic příští rok. Přestože demolice, jak v ulici Tovární tak Turnovské jsou vyřešeny, se zahájením stavby se musí počkat.

„V Turnovské ulici, která je hlavním tahem na Prahu, by se mohlo s výstavbou začít již nyní, ovšem vzhledem k ročnímu období se nechceme pouštět do něčeho velkého. Nyní v této lokalitě probíhají přeložky sítí,“ uvedl Jan Stach z Ředitelství silnic a dálnic v Liberci.

Jeho slova také potvrdila, že kruhový objezd v Turnovské bude dokončen ve stejném roce, kdy začne jeho výstavba, tedy v roce 2009. „Zahájení stavby druhé okružní křižovatky se týká ulice Tovární. Ta však bude komplikovanější a rozhodně příští rok nebude dokončena,“ zmínil Jan Stach. U tohoto objezdu se totiž musí vyřešit mimo jiné také vedení tramvajové trati. Stavba křižovatek také nemůže běžet naráz. „Jablonec musí být průjezdný,“ dodal Stach.

Dále má město plány společně s budováním kruhového objezdu v Turnovské ulici upravit ulici Pražskou. Měl by tu vzniknout pruh pro autobusy nebo odbočovací pruhy. „Počítáme s šestimilionovou investicí v Pražské ulici,“ upozornil jablonecký místostarosta Otakar Kypta.

Další okružní křižovatka by měla vzniknout do budoucích let v oblasti křížení Belgické ulice a Československé armády a u Penny marketu na Ostrém rohu.
Výstavba jednoho kruhového objezdu přijde zhruba na patnáct milionů korun a město se na jejich realizaci podílí umístěním zeleně, chodníků a osvětlení.
Další významný kruhový objezd by měl nahradit semafory v Palackého ulici. Záleží však na tom, pro jakou variantu zastupitelé „zvednout ruku.“ V návrhu je, jak již Deník informoval, varianta dlouhého a krátkého tunelu nebo realizace okružní křižovatky za šedesát milionů korun.

Vedení radnice je však nakloněno variantě dlouhého tunelu. „Tunel by musel být financován z Regionálního operačního programu a bude tu za několik let, zatímco okružní křižovatka by na Palackého mohla vzniknout již příští rok,“ vyslovil své obavy jablonecký zastupitel Václav Vostřák.