Držkov: Chodníky a rodiny

Po volbách se v obci výrazně obměnilo zastupitelstvo a to má do letošního roku smělé plány. „Chtěli bychom se pustit do úpravy chodníků, pokusit se zavést takzvanou zelenou vlnu – měřiče rychlosti nebo semafory,“ popsala starostka Jiřina Voláková.

Obec se rozrůstá o nové domky a mladé rodiny, a proto se chystá vybudování dětské hřiště, které obec nemá a zároveň na jaře upravit parkové plochy. Další z plánů do budoucna je vybudování cyklostezky.

Dotace chtějí Držkovští získat na rekonstrukci Kulturního domu, který slouží jak stánek pro kulturní akce, tak jako sokolovna pro sportovní vyžití.

„Věříme,že na některé investice seženeme peníze ještě tento rok, i když víme a stojíme nohama na zemi, že dotace na Kulturní dům bude těžký oříšek pro nás pro všechny,“ doplnila Voláková.

Skuhrov: Úřad a zbrojnice

Skuhrovští a Huntířovští si připravili plán investic na celé volební období. „Prioritní akcí letošního roku je provedení sanace vlhkého zdiva v části objektu, kde sídlí Obecní úřad, škola nebo pošta. Na tuto akci máme schválenou dotaci z Programu obnovy venkova,“ popsala Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova.

Letos by ještě rádi stihli vyměnit žlaby, natřít vrata a střechu hasičské zbrojnice a začít realizovat nový Územní plán. „Provedení těchto akcí je ale závislé na tom, kolik peněz vynaložíme na hydroizolace,“ doplnila Rybáková.

Na další roky se výhledově připravují na vybudování vyhlídkového místa, opravu autobusové zastávky nebo výměnu sloupů veřejného osvětlení.

Pěnčín: Jedeme dál a plánujeme

Nové vedení rozsáhlé obce se sedmi osadami jde do nového roku s cílem pokračovat, případně dokončit rozjeté akce. Pokračují projekty kanalizace, plynofikace, obnova kulturní památky Kittelův Dům v Krásné, dostavba hasičské zbrojnice v Huti.

Letos chtějí stihnout i výstavbu autobusové zastávky v Alšovicích a opravy mostků v Huti. „Tyto projekty se podařilo loni zahájit částečně, některé se ani nerozjely,“ přiblížila starostka Vladimíra Paldusová.

Jen na dokončení oprav Kittelova domu potřebuje obec sedmnáct miliónů korun, obec ještě netuší, zda a kolik se jí podaří získat na dotacích. Opravy začaly v roce 2004 a obec do nich vložila ze svého sedm miliónů korun.

„Máme v plánu další projekty, ale vše závisí na možnostech dotací a možnostech obce,“ uvedla Paldusová. Z plánů upozornila na nutnost zateplení Mateřské školy, zabezpečení ochrany dětí na přechodech či přestavbu budovy Obecního úřadu. „Určitě jsem ale neuvedla vše, co lidé požadují a potřebují,“ uzavřela starostka.

Jiřetín: Centrum a komunikace

Již loni žádali Jiřetínští o dotace na výstavbu Enviromentálního centra. Protože na letošní rok ale Státní fond životního prostředí s těmito projekty nepočítá, bude obec hledat jiný dotační titul. „Pak by se ale nejednalo o enviromentální centrum, ale o centrum volnočasových aktivit,“ popsal Josef Kucín, starosta Jiřetína.

Obec má zpracovaný Program obnovy venkova, který počítá s řadou investic v různých oblastech života.

Opravy by si zasloužily i některé místní komunikace. „Tady nevíme, zda se nám letos podaří zajistit financování plánovaných oprav,“ doplnil Kucín.