Nemocnice Tanvald prošla v letech 2000 až 2003 za provozu rekonstrukcí za 62 milionů korun. Zbývá doplatit devět milionů. Nemocnice se pod vedením ředitele Vladimíra Měrky stále drží v černých číslech a ročně vykazuje zisk kolem pěti milionů. Příjemné prostředí přístrojově dobře vybavené nemocnice vypadá jako ideální místo na práci a především léčení.

Plat je často alfa a omega
„Jsou tu ale velmi nízké platy a zaměstnanci se často mění,“ posteskla si jedna ze šestaosmdesáti sester pouze pod příslibem, že zůstane jako ostatní sestry v anonymitě. Mají totiž zákaz s médii o své práci a odměně hovořit.
Jednatelka nemocnice Helena Rögnerová zdůraznila záměr orientovat se na střední zdravotní personál zejména v oblasti mezd. Má vedení nemocnice stejné plány?

„V lednu jsme o šest procent zvedli platy všem zaměstnancům nemocnice. Držíme krok se státním sektorem, další zvyšování mezd budeme zvažovat, rezervy ještě jsou,“ potvrdil ředitel Vladimír Měrka.
Po roce v nemocnici na vysoce specializovaném pracoviště ale jedna ze sester tvrdí: „Plat mám i se všemi osobními hodnoceními a příplatky velmi nízký. O nespokojenosti s výší platů vím, ústně byla tlumočena i vedení.“

Nedostatek personálu řeší stále, podle ředitele stejně jako jinde. „Lékaře jsme v uplynulých letech sháněli na Slovensku, nyní se budeme muset podívat i jinam. Splňujeme personální podmínky dané pojišťovnami,“ potvrdil Měrka. Žádnou zásadní nespokojenost prý nezaznamenal.
Platy se skládají ze základní mzdy dané dosaženým vzděláním a praxí, osobního hodnocení a příplatkem za práci na rizikovém pracovišti. Dále v nemocnici běží sociální program. „Osobně jsem pro plošné přidávání,“ míní ředitel.

Nemocnice hradí zaměstnancům životní pojištění, penzijní připojištění, běží roční odměny, pro lékaře mají stabilizační program.
Sestra s osmnáctiletou praxí je s platem spokojená, protože se přidává: „Bylo by lepší, kdyby byla vyšší základní nedotknutelná složka. Je málo personálu jako všude a často se mění. To zrovna nepřispívá k dobrým vztahům.“

Které vybavení je nejpotřebnější
„Jednoznačně tabletový systém do kuchyně za jeden a půl milionu korun,“ říká ředitel Měrka. Jde o speciální podnosy s integrovanými talíři. Jídlo se expeduje teplé a teplé zůstane. Chtějí jej koupit letos.

„Máme vlastní kuchyni a vaříme, myslím, chutně. Než se dostane přes kuchyňky na jednotlivých patrech k pacientům, vystydne,“ vysvětlil Měrka. To jsou nejčastější negativní připomínky pacientů.

Stravu zmiňuje i čtyřiatřicetiletá učitelka Iveta: „Loni ležel manžel na interně. Stěžoval si na malé a chudé porce. Ale postup léčby konzultoval po propuštění s jedním pražským odborníkem, a ten došel ke stejnému závěru jako v Tanvaldě. Jinak jsme byli spokojeni ve všech ohledech.“
Odbornou stránku si pochvaluje pod〜nikatelka Jiřina, ale čerstvé zážitky tchána se jí nelíbí: „Byl rozzlobený, že mu sestry říkaly „dědku musíte to a to“. Říkal, že jim, až se uzdraví, čehož se bohužel nedožil, půjde vynadat.“

Specializace a výhoda holdingu
„Spolupráce mezi nemocnicemi Mediterry běží, je prostor pro to ji zintenzivnit,“ souhlasí ředitel Měrka. V minulosti s pomocí zvenčí překlenuli celý jeden rok, než dosadili vlastního primáře na chirurgii.

„Naše nemocnice je známá zajímavou metodou léčby varixů, kdy pacient již po dvou dnech rekonvalescence odchází domů,“ vyzdvihl svou nemocnici. Zdůraznil také širokou škálu výkonů břišní chirurgie, zejména laparoskopické zákroky. K chloubě Tanvaldu patří Oddělení chronické resuscitační intenzivní péče. „Z kapacitních ani ekonomických důvodů nemocnice nemůžeme plánovat další rozšiřování péče, jdeme cestou zkvalitňování péče stávající,“ dodal ředitel Měrka.

Autorka Pavla Garwoodová