Oslovené ženy z Libereckého kraje se sice koupání nahoře bez v krytém bazénu nebrání, ale nevidí v tom smysl. „Nahoře bez se v létě opaluji, ale do vody si vždy vrchní díl plavek beru. Nevím, proč bych se měla předvádět v krytém bazénu, to mi nedává smysl,“ vysvětlila Blanka Fořtová z Jablonce nad Nisou.

Podobně odpověděly i další ženy. Třeba Lenka z Jablonce se nahoře bez neopaluje, ale rozumí tomu, že to někoho láká. „Mám několik kamarádek, které se sluní nahoře bez, ale žádnou, která by se toužila takhle svlékat v krytém bazénu. To už je trochu exhibicionismus,“ zmínila.

„Osobně by mě to ani nenapadlo. Ani kdybych měla tělo jako manekýna. Venku na sluníčku prosím, ale v bazénu ne,“ doplnila Lenka z Turnovska.

Koupání nahoře bez. Ilustrační foto.
Plavání nahoře bez? Odhalená ňadra by rozptylovala návštěvníky bazénů v Liberci

Provozní řády oslovených krytých bazénů na Jablonecku a Semilsku přitom o zákazu koupání nahoře bez v podstatě mlčí. „V provozním řádu o tomhle, tuším, nemáme ani slovo. Ale ještě jsem se s tím nesetkal. Možná proto, že náš jilemnický bazén je primárně určen na výuku dětí a hodiny pro veřejnost máme spíše doplňkové,“ poznamenal vedoucí turnovského bazénu Výšinka Robert Havlín. Žádné stížnosti na nahotu neeviduje. „Ale osobně jsem pro,“ usmál se Havlín.

Stejně tak to mají v krytém bazénu Sportovního centra Jilemnice. „Pokud vím, v provozním řádu nemáme vysloveně uvedeno to, že mají ženy mít horní díl plavek. Ještě jsme ale žádný podobný incident nezaznamenali,“ sdělil jednatel centra Jaroslav Hornig.

Opatřené to mají naopak v Městském bazénu v Jablonci nad Nisou. „Máme trochu jiný návštěvní řád, kde se hovoří o tom, že návštěvník bazénu musí být oblečen tak, aby nepohoršoval,“ popsal vedoucí bazénu Radek Fišer.

Ani tady žádnou stížnost na nahotu neřešili. „Pokud by se to stalo, plavčík by dotyčnou ženu slušně požádal, aby si horní díl plavek vzala,“ doplnil Fišer.

Zelené ostrůvky na hladině druhé nádrže jablonecké přehrady Mšeno.
Ultrazvuk a plovoucí ostrovy se osvědčily, ochrání jabloneckou přehradu i letos

Přesto se tu a tam objeví dotazy návštěvníků krytých bazénů ohledně vhodnosti plaveckého úboru. „Pamatuji si, jak se mě ptal jeden pán, jestli může přijít plavat v tangách. Že prý má moc hezký zadek. Tak jsem mu řekl, že to zakázané není,“ usmál se Havlín.

Opalování žen nahoře bez naopak neřeší venkovní veřejná koupaliště. „Návštěvník musí mít slušný a čistý koupací oděv a svým chováním nesmí porušovat zásadu slušnosti. Tak praví náš řád a opalování nahoře bez přece není neslušné,“ připomněl správce městského koupaliště v Železném Brodě Libor Kochánek.

O zákazu opalování se žen bez horního dílu plavek se nevyjadřuje žádný z volně dostupných provozních řádů venkovních koupališť na Jablonecku a Semilsku.

Diskriminace?

Vrchní díl plavek nebudou muset nosit návštěvnice koupališť a bazénů v Berlíně v sousedním Německu. Jak uvedl tamní list Berliner Morgenpost, vše začalo stížností a posléze žalobou ženy, která byla nucena opustit venkovní bazén, protože měla odhalený hrudník.

Žaloba se sice neshledala s úspěchem, neboť neměla oporu v antidiskriminačním zákoně, ale ženě dal za pravdu veřejný ochránce práv. Koupaliště následně upravilo podmínky tak, aby všichni měli stejná pravidla pro odívání. Podle šéfky ombudsmanovy kanceláře Doris Liebscher jde o „rovná práva pro všechny Berlíňany, ať už jsou muži, ženy nebo nebinární“.