Ať bude správce bazénu kdokoliv, pro veřejnost se tím zatím vůbec nic nemění. Novým provozovatelem se stává od podzimu společnost Sport Jablonec, která bdí nad městskou sportovní halou, atletickou halou i zimním stadionem.

Rozhodnutí musí posvětit ještě zastupitelstvo, ale půjde jen o formalitu. Vyplývá to z jejich posledního červnového jednání. Zastupitelka Jaroslava Fojtíková vznesla dotaz: „O spojení bazénu se společností Sport zastupitelé rozhodují či nikoliv? Nebo to zůstane na správní radě, ke které máme připomínky?“

„Pochopitelně, že na správní radě,“ zněla odpověď. Pokud by ale rozhodla tak, jak by se radnici nelíbilo, reakce by přišla zanedlouho. „Rada města má celé prázdniny na to, jak jejich rozhodnutí zablokovat,“ reagoval místostarosta Lukáš Pleticha.

Už na tomtéž jednání místostarosta Petr Vobořil jako předseda dozorčí rady Sport Jablonec prohlásil: „Jsme připraveni bazén převzít.“

Jak předem chtěli, tak se i stalo

Bazénu radnice vyčítala, že špatně hospodaří a je v mínusu, zatímco Sport Jablonec v zisku. Proč to u jedněch jde a u druhých ne?

„Velmi zjednodušeně, pokud bazén přejde pod Sport Jablonec, tak se to srovná,“ poznamenal předseda správní rady bazénu a místostarosta Otakar Kypta.

Rozhodně se podle něj věc ale pouhým převodem nevyřeší. Bazén má podstatně vyšší náklady na provoz, než například hala.

„Bazén se potýká s problémy, které vznikly krizí a navíc je to dotovaná služba občanům,“ konstatoval Kypta. Jeden vykoupaný člověk v bazénu stojí zhruba 150 korun, ale cena vstupného je podstatně nižší a od návštěvníka v průměru tak vyberou polovinu, tedy 70 korun. „Propad v bazénu byl, je a vždy bude, pokud zachováme ceny,“ dodal Kypta.

Méně zaměstnanců, méně na výplaty

Místostarosta ale nevylučuje, že nový management může přijít s něčím novým, byť je tady velmi omezený prostor u tak specifického zařízení. Jednou z cest úspor je sáhnout do personálního obsazení. O bazén se starají zhruba tři desítky zaměstnanců. O židli už přišel ředitel bazénu. Na konci srpna končí.

„Plavčíka dělat určitě nehodlám, ale rád bych využil velké znalosti zákonitostí a potřeb náročného technologického provozu,“ uvedl Michalis Musulis.

Jeho zkušeností si Sport Jablonec cení. „Zejména znalostí technologií, a to nejen v bazénu,“ potvrdil probíhající jednání Milan Matura, jednatel společnosti Sport Jablonec. V oblasti provozu ale další personální škrty nepředpokládá.

Administrativa a mzdová agenda pod společnost přejde. Bazén se změní v jejich středisko. K určité úspoře nákladů tak pochopitelně musí dojít už samotným převodem.

Jak Milan Matura deklaroval, v žádném případě nechtějí chybějící peníze hledat tím, že zdraží vstupné. „Chceme zachovat komfort, na jaký byli lidé zvyklí,“ dodal Matura.

Bermudy nebo plavky?

Dlouhé bermudy nebo plavky?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Michalis Musulis je jednoznačně pro plavky: „Trvám si na svém od počátku. Je to otázka hygieny a ta je pro mne prioritní.“

Na jeho stranu se přiklání i místostarosta Otakar Kypta: „Ze začátku jsem argumentům také nevěřil, ale musím dát za pravdu řediteli.“

Podle něj jsou bermudy kalhoty určené na používání ven. Nelze rozlišit, zda je člověk vytáhl z batohu čisté a vzal si je v šatně na sebe nebo s nimi přišel zvenčí, kde už je týden nosil. To je nezanedbatelný zdroj mikroorganismů, proti kterému lze bojovat vyšší koncentrací chloru. „Ale za jakou cenu?“ ptá se Kypta.

„Je to bejkárna, nic jiného nenosím. Proto do jabloneckého bazénu nechodím,“ konstatoval pětatřicetiletý Honza ze Železnobrodska. Raději vyjede do libereckého Aquaparku, kde jim bermudy nevadí.

Proto otázku k diskusi chce otevřít Milan Matura. „Hygienické důvody znám, ale rád bych znal také názor veřejnosti, jak se k tomu staví,“ vyzval k hlasování a diskusi Matura.