Věra Mužíčková vyrůstala v domě hned nad fotbalovým hřištěm v rodných Plavech, obci na Jablonecku. Jak by ne, její dědeček Stanislav Morávek se o založení hřiště významně zasadil. „Čtyři majitelé louky, děda, sedlák Prousek, hospodský Morávek a továrník z plavské textilky František Brůna, pronajali fotbalistům své pozemky pod vysokou strání u železniční tratě, kde začalo vznikat nové hřiště,“ vzpomněla vnučka sedláka Morávka.

Od té doby má dětství spojené s místním fotbalem. V Plavech v sobotu 16. září oslaví už 100 let od prvního kopnutí do míče. Výročí se zde oslaví celým dnem fotbalu. „A samozřejmě dodržíme odvěkou tradici. Před deseti lety jsme si připíjeli na plavský fotbal 90 štamprličkami zelené, 100 oslavíme samozřejmě 100 štamrpličkami,“ pousmála se Mužíčková.

Příprava oslav zabrala spoustu času především zdejším sokolům. Dva měsíce pracovali na zkrášlení celkového zázemí. „Na šatny se nesáhlo snad 30 let. Takže jsme vyměnili okna, parapety, fasádu. Zároveň jsme zrekonstruovali saunu,“ přiblížil poslední dva intenzivní měsíce předseda TJ Sokol Plavy Martin Makovec.

Fotbalisté tak docházeli na hřiště nejen za tréninky, ale i za manuální prací. „Spoustu práce jsme si udělali sami, oškrábali jsme kovové prvky a znovu je natřeli. Tak je v novém nátěru třeba střídačka,“ doplnil Makovec.

Semilský pecen.
OBRAZEM: Bohoslužba, průvod či nakrojení pecne. V Semilech oslavili dožínky

Kompletní úpravy areálu stály jednotu 1,4 miliony korun. Nejvíce stála kompletní rekonstrukce elektroinstalace a sociálního zařízení pro veřejnost. „Samostatnou sociálku mají i rozhodčí. Dosud museli využívat ty v šatně, což samozřejmě mohlo budit jisté emoce. Teď už je vše v pořádku,“ pousmál se předseda jednoty.

Tento týden finišují na posledních dodělávkách tak, aby bylo vše na sobotu maximálně připravené. Sám Martin Makovec si vzal na finální týden dovolenou. „Osobně se starám právě o zázemí. Teď už naštěstí jen vytíráme a povšechně uklízíme po stavebních pracích.“

Oslava 100 let fotbalu v Plavech slibuje velkou fotbalovou událost. Dopoledne vyběhnou na zelený pažit ty nejmenší naděje nejen plavského fotbalu, aby se utkali v turnajovém klání. Samotné oslavy pak vypuknou ve 13 hodin. O půl hodiny později přijde na program největší tahák oslav. Domácí tým se postaví proti osobnostem.

„Oslovili jsme bývalého reprezentanta Bořka Dočkala, který se v okolí Plavů hodně pohybuje. Ten obvolal pár svých kamarádů, a tak by měl dorazit například herec Vojtěch Dyk, další bývalý reprezentant Theodor Gebre Selassie nebo legenda libereckého fotbalu Jan Nezmar,“ přiblížil Makovec. V 15 hodin pak dojde k avizovanému přípitku a po něm k dalšímu „sranda mači“ nastoupí legendy FK Jablonec a Plavů. Závěr dne osvěží Oldies párty a vzpomínání na historii fotbalu v podhorské obci.

Historie fotbalu v Plavech

V roce 1923, kdy se fotbalový klub zrodil na schůzi v hostinci U Tomšů, našel útočiště na Ostrově, travnatém pozemku v majetku firmy Liebieg. Klub žil z příjmů z tanečních zábav či z drobných darů mecenášů. První dekáda však byla plná zvratů a bojů o přežití, což vyvrcholilo hnojovou válkou.

Iveta Dočkalová v Rest.Art centru.
Železnobrodské centrum Rest.art hledá peníze na vybavení, chybí hlavně topení

Psal se rok 1933 a na fotbalové hřiště v Plavech navezl mlynář Bachtík dvě fůry hnoje. S fotbalovým klubem se totiž nedomluvil na propachtování louky a spor vyřešil velmi svérázně. Chlévskou mrvou znemožnil odehrání mistrovského utkání. Plavský SK místo oslav 10. výročí založení musel znovu hledat v krásném, ale úzkém údolí řeky Kamenice nové místo.

To našel díky výše zmíněným plavským obyvatelům pod vysokou strání u železniční tratě. Na louce se dokonce rozkládala mokřina s rybníčkem. Dělníci ho museli zavézt. Peníze na výstavbu hřiště poskytl tovární František Brůna, zapálený sokol a mecenáš tělovýchovy v Plavech, díky němuž vyrostla ve 20. letech za pouhý rok nádherná sokolovna. SK Plavy otevřel nové hřiště v létě 1934. Premiérou se stalo derby s FK Velké Hamry s výsledkem 2:3.

Na hřišti v Hliňáku působí klub dodnes. V padesátých letech bohužel zanikl v Plavech dospělý fotbal, áčko se rozpadlo a prapor klub nezplihl jen díky žákům a dorostencům. V roce 1973 však na popud Vladimíra Nesvadby, jehož strýc i otec nastupovali za Plavy již před druhou světovou válkou, došlo k obnově mužstva chlapů.

„Nebylo jednoduché dát mužstvo dohromady. Několik nás přestoupilo z Velkých Hamrů, k fotbalu se vrátili chlapi po třicítce jako Petr Brezar starší nebo Gustav Harik starší, ale třeba i vysokoškolák Láďa Stěhula,“ vzpomněl Miroslav Kudrnáč, který se po ukončení fotbalové kariéry stal předsedou tělovýchovné jednoty.

44. ročník mezinárodních závodů horských záchranářů v Jizerských horách.
FOTO: Nejlepší dvojice horských záchranářů? Závod ovládli borci Jizerek

Od sezóny 1991/92 drží Plavy 1. B třídu. Což znamená, že krajské soutěže neopustila obec s 1200 obyvateli již 34 let. Obnovení dospělé kopané v Plavech znamenalo i rozvoj stadionu v Hliňáku, obklopeného ze dvou stran mezemi porostlou krásnou zelení.

Poslední drny zmizely po velké rekonstrukci trávníku v roce 1985, v první polovině 70. let přestala jako šatny sloužit vyřazená tramvaj či plechová bouda. Vyrostly nejprve menší kabiny, v roce 1982 k nim přibyla přístavba s velkou šatnou, klubovnou, sprchami saunou a bazénkem.

Letos, kdy si fotbalový klub TJ Sokol Plavy připomene 100. výročí založení, proběhla významná obnova vnitřku kabin. Oslavy naplánované na sobotu 16. září tak proběhnou ve vylepšeném areálu, kam patří ještě tenisový a volejbalový kurt a menší hřiště s umělou trávou.

Plavy zvou na sociálních sítích i v médiích všechny své bývalé hráče i fanoušky, všem se postarají o bohaté občerstvení, připraví soutěže pro děti o ceny. Pořadatelé oslav 100. výročí založení klubu věří, že jim počasí bude přát, ale počítají i s mokrou variantou a vedle hřiště postaví velké stany s posezením.