Pro nás možná maličkost, pro někoho nepřekonatelná překážka. Někdy stačí málo. Někdy. Jen seznámit ty správné lidi a někomu přinést radost a naplnit jej novou chutí a energií.

Devítiletý Filip trpí Aspergerovým syndromem. Na nové lidi si zvyká velmi těžko a vše nové je pro něj těžké chápat, fascinuje ho ale práce kováře. 4. dubna patřila pozornost libereckého kováře Martina Drägera pouze Filipovi, který si řemeslo osahal vlastníma rukama.

Jedenáctiletý Denis trpí poruchou autistického spektra. Je velkým fandou železnice, líbí se mu vlaky, železnice a práce v uniformě na nádraží a touží být železničářem. 25. dubna se jím na jeden den stal v Mnichově Hradišti.

U Bartoloměje lékaři diagnostikovali vzácný Williamsův syndrom. Ročně se narodí 5 - 6 takových dětí. Ve většině případů je nutná celoživotní podpora. Bártova maminka si přála udělat něco pro osvětu. V Libereckém kraji v květnu odstartovala putovní výstava Poznejte Willíka.

Osmdesátisedmiletá seniorka Anna z Jablonce má hrůzu z motorů letadel. Spojuje si je s nálety za 2. světové války či nocí na 21. srpna 1968, kdy nad jejich domem vedl koridor na Ruzyň. Přesto se celý život touží na pár minut vznést. Poletí nad Českým rájem v balónu? Její příběh byl tento měsíc ve finále nominace projektu Plňme přání. A organizátoři jej doporučili k realizaci. Našli i partnera.

Jako jediní v České republice od konce dubna létají nad Českým rájem s balónem uzpůsobeným i pro vozíčkáře, handicapované či hůře chodící zájemce. Jedná se o nový balon španělského výrobce, který má koš s bezpečnostními dvířky. „Do nového koše se vejde až sedm lidí, nastupuje se z boku a je tu i speciální sedačka vybavená elektrickým pohonem," vysvětlila Dana Vejnárková ze společnosti BAART. Ke vzletu je vše nachystáno, vypsán i palubní lístek. První termín? Pondělí 22. června! Bude počasí pro vzlet?

Vše ostatní má totiž v rukou už jen počasí. „Pro let s touto pasažérkou se čeká na co nejklidnější moment, aby nejen let, ale především pak přistání bylo co nejjemnější a komfortní," vysvětlila Martina Koudelková, jedna ze zakladatelek nadačního fondu MA-MA Foundation.

Jaká to jsou vlastně přání? „Jde o celorepublikový projekt. Víte o někom, kdo si přeje splnit dávný sen? Napište nám o něm," vysvětlila Martina Motshagen, druhá ze zakladatelek fondu. Ten má totiž ve svém portfoliu mimo jiné projekt Plňme přání.