„ČSSD má nejlepší program! Až vyhrajeme volby, vyvedeme zemi z krize. Nebude nezaměstnanost, bude na důchody, bude všecko,“ hřímal lídr sociálních demokratů pro volby do poslanecké sněmovny za Liberecký kraj Pavel Ploc v předvolební debatě Otázky Václava Moravce Speciál.

Televizní Otázky se vysílaly z Liberce, a přestože publikum v sále Expo Centra Babylon tvořili převážně příznivci a členové jednotlivých stran, a nikoliv politikou nezatížení voliči, na pohled seriózní diskuse se občas zvrtla do groteskní polohy. Smíchem nejčastěji lidé odměňovali právě bývalého olympionika, dnes poslance za ČSSD Pavla Ploce.

„My jsme demokratickou stranou. Všichni nemáme na věci stejný názor. Postoje se mohou po letech měnit,“ zněly další věty Pavla Ploce, které pobavily publikum. Lídr ČSSD jimi totiž odpověděl na otázku, proč jeho strana nyní podporuje tu variantu chystané silnice R 35 z Jičína do Turnova, když před posledními krajskými volbami právě proti ní vystupovala.

„ČSSD před volbami prosazovala jinou, než severní variantu R 35. Teď, když je v čele Libereckého kraje, otočila,“ ptal se Pavla Ploce divák Jakub Hlobil.
Na pódium usedli lídři jen těch stran, které by podle dvou průzkumů České televize překročily ve volbách do poslanecké sněmovny pětiprocentní hranici.

Pořad odstartovaly dluhy z mistrovství

Překvapivě se tu vedle ČSSD, komunistů a ODS, kterou zastupoval poslanec Zdeněk Mach, objevily také menší strany. Za Stranu práv občanů, čili Zemanovce, přišla Věra Dunajčíková, Věci veřejné reprezentoval bývalý hejtman Petr Skokan a TOP 09 starosta Železného Brodu Václav Horáček. KSČM zastupovala jednička na kandidátce Marie Nedvědová.Televizní debatu otevřely dluhy, které po sobě zanechalo loňské mistrovství světa v klasickém lyžování.

Většina lídrů se shodla na tom, že by dluhy, které se podle Václava Moravce vyšplhaly už ke 117 milionům korun a stále rostou, měl zaplatit stát, případně za pomoci města Liberce, jemuž díky mistrovství zůstaly vyspravené silnice, byty v Zeleném údolí a vybudované lyžařské areály Ještěd a Vesec. Řeč přišla ale i na další témata, třeba kde vzít peníze na sport, anebo zda dát přednost zdravotní či důchodové reformě. „Když stát peníze nemá, nemůže nic dát,“ odpověděla několikrát Marie Nedvědová.

My jsme fabriky nevytunelovali

“Chci se za romskou menšinu zeptat, kde byste pro nás hledali práci? My jsme nerozkradli fabriky a nevytunelovali banky. Přesto nás nazývají asociály,“ ozval se z publika Karol Štefan.

„Všichni jsme Češi,“ bránil se dělení na Romy a neRomy Zdeněk Mach. „Pokud chce Rom opravdu pracovat a je schopen chodit do práce, pak nevidím důvod, proč by ho někdo nezaměstnal,“ dodal.

Marie Nedvědová, podobně jako Petr Skokan, viděla východisko v podpoře drobného podnikání, Věra Dunajčíková v masovějších investicích. Václav Horáček zdůraznil, že práci berou lidem cizinci a brigádníci, kteří často pracují za almužnu, ale právě proto se dané firmě vyplatí. „Měli bychom odbourat práci načerno,“ řekl.

Známý herec Jan Budař se zeptal, jestli se lídři neberou příliš vážně. „Mně nevadilo, když mi přezdívali – skokan zelený, vzduchem chlazený,“ podotkl Petr Skokan.