Plot postavený u Sklářské chalupy zrušil výhodné propojení dvou částí Harrachova. Nový svět a centrum města. Stojí totiž na cestě, kterou desítky let užívali místní obyvatelé, když se chtěli dostat do města. Nyní musí cestu obcházet.
Plot postavili majitelé pozemku, přes který cesta vede. Městu nabídli řešení, povolí jim chodit po pozemku za dvacet tisíc korun měsíčně. Tedy za cenu, za jakou lze v těchto oblastech pronajmou luxusní byt.
„Plot přehradil lesní cestu, která vede z kopce Hřebínek a Nového světa do města,“ vysvětlil tiskový mluvčí harrachovské radnice Martin Soukup s tím, že to znepříjemnilo život místním občanům, kteří byli zvyklí trasu celá desetiletí využívat.
Pronájem cesty? Dvacet tisíc korun
Město se pokusilo s majiteli dohodnout na nějakém schůdném řešení. Potvrzují to slova starosty města Tomáše Ploce: „Celá záležitost tohoto komplikovaného problému se táhne už několik let a byla řešena již minulým vedením města,“ sdělil a dodal, že dle jeho názoru již město Harrachov vyčerpalo veškeré možnosti dohody s majiteli pozemků o směnách těchto nemovitostí, tak aby mohli získat pozemky vedoucí pod cestou ke Sklářské chalupě do vlastnictví města.
Majitelé sice nabídli městu jiná řešení, ale na ty Harrachov nechce přistoupit. Jedním z nich byl prodej Sklářské chalupy za 20 milionů korun a druhým pronájem cesty za 20 tisíc korun. Takovou částku za pouhé užívání cesty, která fungovala desítky let, město pochopitelně vynaložit nechce. Částka je navíc nepřiměřená.
„Je to drzost, takhle místním obyvatelům přehradit cestu, na kterou jsou zvyklí, a to bez jakéhokoliv zjevného důvodu,“ řekl Deníku Matouš Kolafa, který v Harrachově bydlí.
Cesta navíc pravděpodobně nebyla zanesena do katastrální mapy, takže městu teď nezbývá nic jiného, než hledat právní dokumenty, podle kterých by se takový fakt dal vyvrátit.
„Nám v současné době nezbývá nic jiného než detailně prověřit zda je v této záležitosti vše legislativně v pořádku, či naopak, ale tento postup je během na delší trať a možné řešení může být nalezeno až třeba za několik měsíců,“ informoval Tomáš Ploc. Podle jeho slov je třeba respektovat, že je to záležitost soukromého pozemku.
Plot komplikuje plány města
K dohodě je totiž třeba vůle všech zúčastněných stran. Majitelé dotčených pozemků jsou tři, město se pokoušelo sjednat výměnu těchto pozemků mezi nimi tak, aby cestu získalo do svého vlastnictví. To se ale nepodařilo, vždy byla některá ze stran proti.
Vysoký plot s ostatnými dráty navíc zkomplikoval plány s klidovou zónou, přes kterou cesta vede. Harrachov by chtěl spravit a vyznačit cesty, vytvořit běžecké trasy a ještě více tuto klidovou zónu rozšířit. Tyto chystané úpravy se musí odložit až do doby, kdy bude tento problém vyřešen.
„Kdyby si každý v současné době postavil plot na svém pozemku, pravděpodobně by se už nikdo nikam nedostal,“ dodal s trochou nadsázky Martin Soukup.
S tím souhlasí i místní podnikatelé: „Nedovedu si představit, že někdo udělá plot na cestě, po které se normálně chodí,“ řekl Deníku spolumajitel První bobové s provozem v Harrachově Stanislav Šebek. Nakonec dodal, že takovou věc považuje za nesmysl, který majiteli určitě nepřináší prospěch.