Pouze 100 gramů merkaptanu stačí přidat
do 40 tisíc litrů plynu
pro získání charakteristického zápachu. Plyn nezapáchá, merkaptan se do něj přidává, aby
při úniku plynu byl cítit zápach, který upozorní
na nejhorší.

Závan hnilobného pachu ucítili obyvatelé Kladenské ulice už ve čtvrtek. Během pátečního dopoledne už bylo v ulici téměř nedýchatelno.

„Když jsem ráno otevřela okno, úplně mě ten smrad praštil do nosu,“ svěřila se obyvatelka nedalekého domu Alena Bobková. „Hodně mě to vyděsilo. Měla jsme strach, že se otrávím nebo že vyletíme do povětří,“ dodala.

Věra Janečková sice v ulici nebydlí, ale v pátek ráno jí procházela. Zápach ji rovněž vystrašil. „Říkala jsem si, tady smrdí plyn. A pak jsem viděla přijíždět hasiče a řekla jsem si, že to není žádná legrace. Rychle jsem spěchala domů,“ konstatovala a mladá žena.

Hasiči, kteří dorazili na místo spolu s plynaři, zjistili, že dráždivý zápach nepochází od unikajícího plynu. „Byla to pouze látka merkaptan, která se do plynu právě kvůli zápachu přidává,“ vysvětlila tisková mluvčí HZS LK Iva Michalíčková.

„Obyvatelům v centru jsme kvůli zamoření doporučili nevětrat. Ale ve 12 hodin jsme výstrahu odvolali, protože se zápach postupně rozptýlil,“ upřesnila s tím, že merkaptan je aromatická látka, která sice není zdraví nebezpečná, ale při nadýchání větší koncentrace by mohla lidem podráždit sliznici, cítili by nevolnost, případně bolest hlavy. Nikdo z obyvatel naštěstí nemusel vyhledat lékařskou pomoc.

„Dosud jsme tu nikoho zasaženého merkaptanem nemuseli ošetřit,“ uvedla mluvčí Lenka Moravcová.

Zpočátku to vypadalo, že merkaptan úmyslně někdo v ulici rozlévá.

„Jsme přesvědčeni o tom, že merkaptan někdo rozlévá ve městě úmyslně, naši právníci proto připravují trestní oznámení,“ vyjádřil se původně Jiří Bezděk z RWE Distribuční služby.

RWE v Liberci nemá žádnou odorizační stanici a merkaptan, který se k odorizaci plynu používá, na území města neskladuje. Do areálu plynárny ho zřejmě někdo vhodil. „Je to velmi aromatická látka, k takovému zamoření stačí pár decilitrů,“ doplnil Jiří Bezděk.

Hasiči spolu s plynaři hledali od rána zdroj zápachu, ale přístroje přítomnost plynu neprokázaly. Nakonec zdroj zápachu odhalili v areálu plynárny a merkaptan neutralizovali. „Detektory na merkaptan nereagují, a zdroj zápachu tak musíme hledat doslova po čichu,“ vysvětlil Jiří Bezděk.

O celé události se proto vložila policie. „Žádný důkaz, ani podezření, že by snad látku někdo úmyslně rozhazoval nemáme,“ sdělila tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. „Celou situaci monitorujeme,“ dodala mluvčí.

Během pátečního odpoledne se situace uklidnila, další únik nebyl hlášen. Ne všichni lidé si toho nakonec všimli.

„O ničem nevím, nic jsem necítil,“ uvedl například zaměstnanec firmy Prima auto, který si ale nepřál uvést své jméno. „Je to zvláštní, ale ničeho jsem si nevšiml a to jsem tou ulicí šel ráno do práce,“ uvedl Jan Schejbal, který pracuje nedaleko.

Podobně jako nyní v Liberci, merkaptan natropil neplechu i v jiných městech po celém světě.

Samotný merkaptan není zdraví škodlivý, mnohem horší by bylo, kdyby unikal hořlavý zemní plyn.

Látka není volně prodejná.

Samotný zemní plyn je bez zápachu; proto se při jeho distribuci provádí tzv. odorizace, tj. přidávají se do něj zapáchající plyny (např. ethyl-merkaptan) tak, aby čichem bylo možno pocítit zemní plyn ve vzduchu v koncentraci větší než 1 procento. Zdroj Wikipedia

Podobná situace se stala v Havlíčkově Brodě, tam do ovzduší unikl merkaptan 23. února 2009 - přečtěte si ZDE

Z archivu:

Jen tak ležel na ulici

Ostrava - Oznámení o nálezu neobvyklého, ale také možná nebezpečného předmětu učinil 27. listopadu 2009 muž, venčící psa. Předmět, připomínající nástražný výbušný systém, nalezl pes oznamovatele v trávě u domu ulice Na Hrázkách v Ostravě-Radvanicích. Pyrotechnik po prohlídce za využití speciální techniky zjistil, že se nejedná o nástražný výbušný systém. Dalším šetřením policisté zjistili, že se jedná o předmět užívaný k označování nebezpečných důlních prostorů látkou merkaptan. Aktivace nalezeného zařízení se provádí dálkovým odpálením elektronické rozbušky. Zařízení však nebylo kompletní.

New Yorku ochromil nesnesitelný zápach

New York - Newyorská policie evakuovala 8. ledna 2007 kvůli nesnesitelnému zápachu několik domovních bloků. Na některých trasách se zastavilo metro. Zamořen byl celý Manhattan a část New Jersey. Podle policie nešlo o teroristický útok, zapáchající plyn není toxický. Senzory nezaznamenaly zvýšenou koncentraci zemního plynu. Podle odborníků lidé cítili merkaptan.

Plyn přiotrávil desítky Rusů při nákupech

St. Petěrburg - Téměř 80 zákazníků dvou obchodů sítě Maksidom se v prosinci roku 2005 v Sankt Petěrburku přiotrávilo plynem. Podle serveru gazeta.ru šlo osilně páchnoucí merkaptan, jímž se průmyslově odorizuje zemní plyn. Ampule se zkapalněným plynem byly uloženy v několika krabicích ve čtyřech prodejnách. Ve dvou případech se plynové nálože podařilo objevit a zneškodnit včas, v dalších dvou z nich začal unikat plyn, jenž svědci ruské BBC popsali jako ostrý česnekový zápach. Podle agentury Interfax je dokonce možné, že byly na dálku odpáleny souběžně. Úřady však vyloučily, že by mohlo jít o teroristický útok. "Nejpravděpodobnější verzí je provokace od konkurence,“ řekl pracovník magistrátu Vjačeslav Stepčenko.

Poštu ochromil zápach z mrtvého potkana

Velká Bíteš (Žďársko) - Rozkládající se potkan ukrytý v balíčku ochromil v květnu letošního roku chod pošty ve Velké Bíteši na Žďársku. Její pracovníci neměli tušení, co zásilka ukrývá. Kvůli zápachu zvraceli a měli podrážděné dýchací cesty. Obávali se, že ukrývá chemikálie. Nález pak všechny překvapil, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.Zásilka obsahovala potkana ve značném stupni mikrobiologického rozkladu. "Ze zásilky se šířil značný zápach. Mikrobiologickým rozkladem sirných aminokyselin, které jsou součástí živočišné bílkoviny, mohou vznikat sirné sloučeniny, jako sirovodík a merkaptany," vysvětlil mluvčí. Právě tyto látky způsobily nevolnost.