Technici v jabloneckých pneuservisech mají plné ruce práce. Padající sníh donutil nyní i otálející řidiče k výměně letních pneumatik na zimní.
„Nyní objednáváme na 20. listopadu,“ sdělila Irena Vitmajerová, spolumajitelka pneuservisu Vitmajer. „Už tři týdny máme plno. Zodpovědní řidiči tady už byli dřív a bylo to v klidu. Řidiči, kteří se teď probudili, musejí počkat,“ vysvětlila Vitmajerová. K výměně pneumatik je přitom už nejvyšší čas. Podobný obrázek se naskýtá v Pneuservisu Hnídek: „Nějaký termín je ještě na příští týden,“ nabízeli včera dopoledne zájemcům.
„Teď je vrchol času k přezutí,“ řekla Květa Cimbálová, řidička z Jablonce, která právě včera navštívila jablonecký Pneuservis Hnídek. „Já si to hlídám, mám v sobě takový radar, který mě upozorní, že už musím přezout gumy,“ sdělila Cimbálová.
Nezáleží však ani tak na tom, zda leží na vozovce sníh či je namrzlá, ale hlavně na nízkých teplotách, při nichž materiál běhounu pneumatik tvrdne. A právě v materiálu běhounové směsi a v uspořádání dezénu je hlavní rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami.
Zimní pneumatiky mají běhounovou směs podstatně měkčí. Proto jsou takové pneumatiky potřeba i na tzv. černých silnicích, tedy na těch, kde se sníh vyskytuje minimálně. „Zákazníci, kteří jsou rozumní, vědí, že když teplota klesne po celý den pod 7 stupňů, tak je ten správný čas k přezutí.“ dodala Irena Vitmajerová z pneuservisu.
Zákon v České republice však motoristům používání zimních pneumatik nenařizuje. „Když dojde k dopravní nehodě na sněhu a řidič má letní pneumatiky, tak lze v rámci správního řízení k této okolnosti přihlédnout a může to ovlivnit pak výši pokuty,“ uvedl Jaroslav Jeřábek, vedoucí oddělení Dopravní policie v Jablonci nad Nisou.
Ovlivní to i proplacení škody pojišťovnou, protože ta vychází z vyjádření policie. Libor Smejkal, vedoucí kanceláře jablonecké pobočky pojišťovny Kooperativa ještě poznamenal, že řidičům, kteří se zavážou k používání zimních pneumatik, poskytují slevu na havarijním pojištění.