Nejhezčími smrky, jedlemi nebo borovicemi se každoročně chlubí města i některé obce na Jablonecku. Vánoční strom patří mezi typické symboly Vánoc. V Jablonci nad Nisou v pondělí 27. listopadu nainstalovali mohutnou jedli, která vystřídala již tradiční smrk. Strom darovali městu místní lidé. „Jedlička pochází z ulice Antala Staška, dárci si ale přejí zůstat anonymní,“ sdělila tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

STROM JAKO DAR

Dle dostupných informací strom majitelům a sousedům stínil. Nyní tak zdobí Mírové náměstí před jabloneckou radnicí. Vybrat městský strom ale rozhodně není jednoduché. Přestože samotný převoz a umístění stromu trvá pouze pár hodin, jeho výběr začíná již v létě. „Strom musí být zdravý, dbá se i na estetický vzhled a důležitá je i dostatečná šířka,“ vysvětlila Lucie Holubová z Technických služeb Jablonec.

BEZPEČNOST JE DŮLEŽITÁ

Výška stromu nesmí přesáhnout 10 a půl metru, jelikož je ovlivněna statickým posudkem stojanu. „Hodně stromků ale při této výšce nemá dostatečně široký kmen, to naštěstí není tento případ,“ dodala Holubová. Do instalace jedle se zapojilo dvacet lidí. Postarali se o pokácení, ořezání spodních větví, přizpůsobení kmene skruži ve stojanu, ale i správnému natočení. Nejhezčí strana stromku bývá natočena k ulici Komenského.

Vánoční stromek už mají i v obci Líšný, zde ho každoročně připravují hasiči, kteří mají potřebnou techniku. „Letos pochází strom z centra obce. Dlouhé roky stál u hlavní silnice na Vrát. Jako obvykle se jedná o smrk, tentokrát o výšce přibližně sedm metrů,“ uvedl starosta Jiří Mikeš.

I zde nabídli stromek soukromí majitelé. Pokácení, převoz i osvětlení stojí obecní kasu přibližně pět tisíc korun. „Obec tu není primárně proto, aby šetřila, ale aby se lidé měli hezky a příjemně se jim tu žilo,“ dodal Mikeš.

PŘEKÁŽEL, TEĎ ZDOBÍ

V těchto dnech připravují stromky na slavnostní rozsvícení v mnoha městech. Výjimkou není ani Tanvald. I tady se opět stane městským stromem smrk. „Většinou vybíráme takový strom, který se nachází někde ve městě, ale svou velikostí začíná překážet, nebo se dokonce stává nebezpečným,“ řekl starosta města Vladimír Vyhnálek.

Dle jeho slov si letos Tanvald vybíral mezi šesti jehličnatými adepty. Nakonec pokáceli vysoký stříbrný smrk ze sídliště Výšina „Postupně takto měníme stromy a na jejich místě vysazujeme zpravidla nové,“ komentoval Vyhnálek.