Řidiči na Liberecku mohou jásat. Do poloviny příštího roku by měla přibýt místa, kde se zvýší povolená rychlost až na „stodesítku."

Konkrétně se jedná o úseky Bílý Kostel křižovatka Letná, křižovatka České Mládeže Hodkovická a křižovatka Kunratice napojení na I/35 poblíž arény.

V týdnu to potvrdil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který zprávu s nadsázkou okomentoval, že „budeme jezdit stodesítkou tam, kde stodesítkou stejně všichni jezdíme." Půta dodal, že v současné době Ředitelství silnic a dálnic ČR soutěží určí zhotovitele dopravního značení. Toho bude podle radního Vladimíra Mastníka potřeba několik set kusů.

„Podle našich informací by mohla být v září podepsána smlouva, hned poté se začne s jeho výrobou a nejpozději na jaře s osazením," dodal Půta, který je podle svých slov rád, že konečně zrychlí spojení na místech, která jsou k tomu uzpůsobená.

PŮLROČNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Rozhodnutí kraje předcházelo půlroční intenzivní vyjednávání. Dřívějšímu povolení bránila řada připomínek ze strany policie. „Novela zákona o pozemních komunikacích nově umožňuje označit silnici pro motorová vozidla, pokud se jedná o silnici I. třídy, která je budována bez úrovňových křížení s oddělenými místy napojení pro vjezd a výjezd a na níž není přímo napojená sousední nemovitost," vysvětlil krajský vedoucí odboru dopravy Jan Čáp, proč nemůže být povolená vyšší rychlost i na dalších úsecích.

Například zvýšení povolené rychlosti mezi Hrádkem a Bílým Kostelem brání absence směrově oddělených jízdních pásů. V jiných úsecích je zase problém četnost připojení na silnici a směrové a výškové vedení trasy. „Tam musí být ponechána rychlost 90 km/h, popřípadě dokonce 70 km/h," dodal Čáp.

Mezi mimoúrovňovými křižovatkami České mládeže a Letná se tak liberečtí řidiči musí smířit s dosavadní povolenou rychlostí. Silnice pro motorová vozidla nejsou zpoplatněna pro auta do 3,5 tuny, není tedy zapotřebí dálniční známka.