„Civilizace nás vzdaluje od přírody, ale v člověku ta potřeba kontaktu zůstává už od pradávna. Pro některé lidi je už jen spánek ve stanu obrovským dobrodružstvím,“ říká provozovatel kempu Sedmihorky Roman Rákosník.

SLUŽBY MUSÍ KLAPAT

Jenže přespat ve stanu nebo v chatce, doufat, že teplá voda poteče ráno i večer a že si bude možné nabít mobil v umývárně, už dnes kempařům nestačí. „Lidé nejsou podle mě nějak extrémně nároční, ale když už nějaké služby nabízíme, tak chtějí, aby fungovaly nepřetržitě,“ zdůrazňuje Rákosník.

Čisté záchody v kteroukoli denní i noční hodinu a teplá voda bez omezení jsou už podle něj naprostý standard. „Přizpůsobili jsme se tomu, že lidé se už dnes neobejdou bez mobilu ani v přírodě, proto jsme třeba nakoupili powerbanky, které si mohou půjčit. Samozřejmě za poplatek. Stejně tak tu nabízíme vysokorychlostní internet. Pokud ho lidé potřebují a chtějí, nabídneme ho. Lidé se za to musí připlatit, ale požadovanou službu mají a s tím i jistotu, že bude fungovat perfektně,“ vysvětluje Rákosník.

Migréna
Nová léčba migrény pomůže nejen pacientům. Uleví i firmám

Jeho kemp se zaměřuje na ekologickou výchovu. „Jezdí sem hlavně rodiny s dětmi, kterým chtějí dát nějaké poznání, něco je naučit,“ vysvětluje zaměření. Na lidech je, zda si některé aktivity z programu vyberou či ne. Zájem o ně ale podle Rákosníka je a nepotřebuje k tomu ani žádnou velkou reklamu. Stačí „šeptanda“ . „Lidé, kteří vyhledávají atypické dovolené, si to mezi sebou řeknou,“ potvrzuje.

Mezi nejčastější klientelu patří nejen rodiče s dětmi, ale i prarodiče s vnoučaty. „Nejrychleji zmizí z nabídky dvougenerační chatky. Buď jde o dvě rodiny nebo rodiny s babičkou a dědou. A kdo tu chce zažít něco opravdu jiného než chatku, karavan či klasický stan, může přespat v indiánském týpí.

STAN S POSTELÍ

Punc rodinného kempu má už podle názvu Family kemp v Doksech u Máchova jezera. Nově ho provozuje Hana Kaštilová, která se rozhodla jít s nabídkou ještě dál. „Nabízíme zážitkové ubytování. Lidé se budou moci vybrat třeba stan zavěšený ve větvích, pro příznivce retra tu máme „retro“ stany a pro milovníky romantiky dokonce glamour stany z bavlny vybavené postelemi s peřinami,“ vypočítává Hana Kaštilová.

V jabloneckém kostele zahráli hudbu starých mistrů.
OBRAZEM: V jabloneckém kostele na Horním náměstí zahráli hudbu starých mistrů

Také ona sází na perfektní služby. Kempy podle ní zažívají renesanci, ale v poněkud nové podobě. Komu stačí zatuchlá chatka a vybavení, které pamatuje zlaté časy ROH rekreací, určitě si takové místo najde. A v Česku jich stále přežívá hodně. Včetně samotného „Mácháče“, ale třeba i v oblíbeném letovisku Branžež nedaleko hradu Kost v Českém ráji. Tam ostatně vedli ještě před pár lety v tomto duchu dokonce celý hotel.

Pořádně zatuchlý duch minulosti na vás zavane i v kdysi oblíbeném rekreačním středisku LIAZu v Zámostí nedaleko Prachovských skal. Jen o poznání zpustlejší, než byl v 70. a 80. letech.

CHIPSY Z LUŠTĚNIN

Jinde skočili do 21. století naplno. „Snažím se lidi nalákat nejen na prostředí, ale i na služby, které by odpovídaly současným trendům,“ vysvětluje Kaštilová. Tím myslí v prvé řadě zdravou stravu. „Každé ráno sem zajíždí auto z malé domácí pekárny, v nabídce máme i domácí limonády nebo chipsy z luštěnin namísto obyčejných smažených brambůrek či různé bezlepkové tyčinky. Přemýšlíme o kvalitě surovin, snažím se ukázat, že dovolená v kempu nemusí být nutně jen smažák a hranolky,“ poznamenává Hana Kaštilová.

Zhruba desetinu návštěvníků kempů tvoří cizinci. „Pro ně je hlavním lákadlem Český ráj. Ekologický program máme stejně jen v češtině,“ dodává Roman Rákosník z kempu Sedmihorky. Často se ale v jeho kempu potkávají smíšené rodiny, z nichž část žije v zahraničí, a Český ráj je pro ně prostě… český ráj.

Fotbalové legendy. 13. - 15. 7. 1974 proběhl na hřišti v Rokytnici nad Jizerou 3. turnaj rokytnických družstev.
Jak jsme žili v Československu: Jablonecko, fotbalové legendy