„Nezaměstnanost klesá. Pokud se ale podíváme na procenta uchazečů o zaměstnání nad padesát let, vidíme, že loni jich bylo z celkového počtu dvacet procent, letos již celá čtvrtina,“ upřesnil Michal Holý, mluvčí a analytik jabloneckého ÚP.

Průměrná doba evidence u nezaměstnaného člověka nad padesát let činí na Jablonecku přibližně 550 dní, tedy více než půl druhého roku. „Evidujeme zde však i jedince třináct let, několik lidí kolem deseti let, několikaleté evidence pak nejsou výjimkou,“ spočítal Michal Holý. Úřad práce v Jablonci evidoval v pátek 634 nezaměstnaných nad padesát let, z toho 248 osob se zdravotním postižením. „Tyto osoby čítají přibližně čtyřicet procent z celé cílové skupiny,“ dodal Holý.Jablonečané podle ankety soudí, že zaměstnavatelé mají strach z nemocnosti starších zaměstnanců.

Bariéra pro lidi nad padesát let? Blížící se penze

Praha - Ztratit práci poté, co se věk přehoupne přes padesátku, může být problém. Zaměstnavatel, který se rozhoduje, jakého pracovníka přijme, mnohdy sáhne po absolventovi než po člověku, který má za sebou bohatou kariéru.„Zaměstnavatelé často hledají někoho na delší kariérní období, než které zbývá lidem, jež nemají dlouho do důchodu. Obávají se, že tyto lidi nákladně zaučí a oni odejdou do penze,“ vysvětluje ekonom Daniel Münich z institutu Cerge-Ei důvody, proč se spíše investuje do mladých pracovníků. Mladí lidé přitom mají naopak tu nevýhodu, že nemají vytvořenou představu, co vlastně práce v daném oboru znamená.

Bariéra pro vstup lidí nad padesát ale podle Münicha může být i psychologická. „Pro tuto skupinu bývá více obtížné měnit pracovní návyky a způsob práce. Jakmile jsou například z jednoho zaměstnání propuštěni, hůře se jim vybírá a nechtějí vždy začínat něco nového,“ dodává.

S pokračujícím stárnutím populace lze ale očekávat růst právě této věkové skupiny. Podle Münicha přitom není potřeba zavádět speciální programy pro zaměstnávání lidí nad 50 let, ale odstranit diskriminující překážky, které tuto skupinu obyvatel znevýhodňují. „Jsou například vysoké daňové odvody nebo omezení práce na dobu neurčitou u těchto lidí. To je absurdita, která vychází z politiky 90. let, z falešné představy, že čím dříve odejdou lidé do penze, tím více bude pracovních míst pro ty mladší,“ dodal Münich.

Otázka dne: Proč podle vás lidé s věkem nad 50 let těžko shánějí zaměstnání?


Nikola Poláková, 20 let, Jablonec n. N., studentka

Určitě je to věkem. Kdybych byla já zaměstnavatelem, tak bych se bála zaměstnat staršího člověka, který je více nemocný a musí chodit častěji k lékaři. Zdraví je s věkem horší.

Marta Suchá, 37 let, Jablonec n. N., prodavačka
To bych také ráda věděla. Ale myslím si, že se zaměstnavatelé bojí těch nemocí, které se mohou objevit s věkem. Ale na druhou stranu mají tito lidé více zkušeností, které mohou také uplatnit.

Lukáš Svoboda,18 let, Jablonné v P.,kuchař
Jsou na to už asi moc staří. Zaměstnavatelé chtějí hlavně mladé lidi, takže je to hlavně asi tím věkem. Také se tito lidé neučili pravděpodobně moc cizí jazyky a pracovat s počítačem.

Jano Tibor,33 let, Jablonec n. N.,operátor
Asi kvůli tomu, že nemají ta léta jako mladý člověk. Dneska ale i mladý shání těžko práci. Zaměstnavatel se možná bojí, že starší člověk bude víc nemocný. Jiný důvod nevidím.