Sehnat dnes na Jablonecku kvalitního dělníka? Spolehlivého a zkušeného? Skoro nemožné. Rekordně nízká nezaměstnanost dělá firmám potíže, dobré zaměstnance si přetahují mezi sebou.

Podle statistik jablonecké pobočky úřadu práce hledají firmy na Jablonecku nejvíce pracovníků obsluhy strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru, za nimi následují montážní dělníci, řidiči, nástrojáři, zedníci, kuchaři, číšníci. „Najít kvalitního člověka na trhu práce je problém. Další pak je si takového člověka udržet,“ sdělil personalista nadnárodní společnosti působící na Jablonecku. Shodně hovoří jeho kolega lanařící zaměstnance v průmyslové zóně Rýnovice. Podle personalistů se kvalitním dělníkům zvedá mzda rychleji než „průměru.“

Za vším je nutno hledat velice příznivou ekonomickou situaci, ve které se nachází česká ekonomika. Na konci března hledali zaměstnavatelé z Jablonecka přes úřad práce 1019 lidí, tedy o 56 více než měsíc předtím. „Na jedno volné místo nyní připadá 2,2 uchazeče. Před rokem bylo o 191 volných pracovních míst méně a na jedno místo připadalo 3,7 uchazeče,“ vypočítala analytička jabloneckého úřadu práce Anna Válková.

Poptávka po technických profesích napříč všemi obory je tradičně velká. „Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance,“ potvrdila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Přestože si firmy stěžují na nedostatek manuálně zručných dělníků, střední odborné školy jsou se současnou situací spokojeny. Do oborů přichází dostatek dětí. „Třeba u oboru strojírenství evidujeme stoupající zájem už několik let,“ popsal ředitel jablonecké Střední průmyslové školy technické Petr Froněk.

Zájem je ale i o další dělnické obory. „Třeba obor mechanik – seřizovač CNC byl v minulosti i zavřen, na oboru elektrotechnik dnes evidujeme i převis zájemců,“ podotkl Petr Froněk. Zaměstnavatelé ve velkém hledají na Jablonecku i kuchaře či číšníky. „Dobrých kuchařů je pomálu a restaurací plno. Je o ně přetahovaná,“ míní majitel restaurací na Železnobrodsku.

Kuchaře a číšníky do světa vypouští třeba jablonecká Střední škola řemesel a služeb. Její vedení je s naplněností spokojeno. „Stabilně máme v každém ročníku 25 až 30 učňů a zaměstnanost absolventů je bezmála stoprocentní,“ přiblížil ředitel školy Martin Kubáč. I podle jeho slov je ale diskutabilní, zda absolventi najdou práci přímo ve svém oboru. Škola vychovává i absolventy oboru prodavač, o který je na Jablonecku také enormní zájem.

Nedostatek naopak hlásí všechny tři školy v Libereckém kraji, které vyučují zedníky. K prvnímu březnu si přihlášku ke studiu tohoto oboru podalo podle statistik z krajského úřadu pouhých 13 žáků. Třeba na Střední školu hospodářskou a lesnickou ve Frýdlantě se k přijímacímu řízení nepřihlásil ani jeden zájemce o obor zedník, to samé na Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v České Lípě.