Střední odborná škola a střední odborné učiliště obchodní v Jablonci nad Nisou se sloučí se Střední odbornou školou gastronomie a služeb v Liberci.To je rozhodnutí krajských zastupitelů.
První odpor veřejnosti odrazili představitelé resortu školství Libereckého kraje vysvětlením, že nebyl správně pochopený záměr. „Slíbili, že bude vypracováno více variant k posouzení. Nikdo nic nepředložil a bez jakékoliv změny návrh na sloučení prošel,“ řekl starosta Železného Brodu Václav Horáček.
Na setkání starostů s členy Rady Libereckého kraje slíbil hejtman Petr Skokan, že veškerá vysvětlení dostanou písemně. „Do dnešního dne se nic nestalo. Na setkání, které proběhlo, opět chyběl náměstek hejtmana Doležal pověřený vedením resortu školství,“ řekl starosta Desné Marek Pieter.
Jedenáct tisíc podpisů proti sloučení není podle starostů Desné a Železného Brodu pádným argumentem. Lidé se jich ptají, proč není brán zřetel na kvalitu výuky, dojíždění, které se prodlouží žákům o dvacet pět kilometrů. „Krajští zastupitelé asi nebrali v potaz tradici školy, ekonomiku rodin nebo dvouhodinové dojíždění studentů,“ shodli se starostové.

Sloučení zvýší úroveň vzdělávání

Podle náměstka hejtmana Doležela jde především o zvyšování úrovně vzdělání. „Ta věta zní až dojemně. Asi jsou studenti málo na úrovni v oboru ježdění tramvají a autobusy,“ komentoval vyjádření náměstka Václav Horáček.
Pokud by potřebná úroveň na škole nebyla, tak se to podle Pietera mělo řešit dřív. Jenomže vysvětlení, argumenty školy, rozbory a grafická vyjádření jasně dokumentují její úroveň. „Paradoxně všichni, kromě resortu školství, mají argumenty přesvědčivé,“ dodal starosta Desné.
„Možná to bylo takhle. No, kluci, když už jsme se tak na klubu dohodli, tak to podpoříme, člověk - nečlověk, logika- nelogika, hlavně, že jsem nezklamal stranu,“ přemýšleli oba starostové.