Šestadvacetiletý muž z Rovenska pod Troskami si zřejmě myslel, že může přes internet prodávat neexistující zboží beztrestně a k tomu si brát půjčky na zfalšované doklady. Poté, co jej kriminalisté dopadli a semilský okresní soud odsoudil, dočkal se odměny za své „podnikání“. Na šest měsíců se nepodmíněně přestěhuje do věznice s dozorem, a k tomu bude muset uhradit škodu, kterou podvodným jednáním způsobil.
Do prvního konfliktu se zákonem se mladý muž dostal loni v listopadu a prosinci, kdy prostřednictvím internetové aukce nabízel mobilní telefony a GPS navigace, ačkoli žádné neměl a ani neměl v úmyslu nic prodávat. Fiktivní zboží se mu ve třech případech podařilo přes internet vydražit za celkem více než 21 000 korun.
Poté, rovněž přes internet, požádal u úvěrové společnosti o spotřebitelskou půjčku ve výši padesát tisíc korun. Jenže o úvěr žádal jménem své tehdejší přítelkyně a bez jejího vědomí. Společnosti zaslal zfalšované potvrzení o zaměstnání přítelkyně a kopie jejích dokladů, které rovněž pořídil bez jejího vědomí.
Nakonec s půjčkou neuspěl, protože úvěrová společnost podvod odhalila.
Veškeré operace přes internet podvodník prováděl z cizího počítače, protože se domníval, že tak unikne odhalení.
Kriminalisté jej však stejně vypátrali a Okresní soud Semily 19. září letošního roku odsoudil za trestné činy podvodu a úvěrového podvodu. „Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva odvolání,“ uvedl soudce Martin Fišer.