Na samém začátku opět použijeme veřejnou hromadnou dopravu, a to autobus z Jablonce ve směru do Železného Brodu přes Držkov. Odjezdy jsou v pracovní dny v 8,25 nebo v 10,25 hodin, v sobotu nebo v neděli v 9,15 hodin.

Z autobusu vystoupíme ve stanici Huť-Stanovsko a půjdeme necelých sto metrů po silnici ve směru autobusu. Zde nás zelená značka vpravo od silnice přiláká do stínu lesa. Z lesa vyjdeme na vyvýšeninu vrchu Kostřavec, odkud už nás budou zdravit známé vrcholky Krkonoš.

Projdeme vesnicí Loužnice a budeme pokračovat kousek po silnici do Radčic, rodiště hudebního skladatele Václava Dobiáše. Cestou do Jirkova nás značka povede v blízkosti zatopených břidličných lomů, dnes sloužících pro letní osvěžení. Břidlice se na Železnobrodsku lámala od poloviny devatenáctého století a zatopené lomy lze nalézt u Jílového, Radčic, Jirkova, Těpeř, Bratříkova nebo Vlastiboři.

Při výstupu z lesa uvidíme pod sebou Jirkov a okresní silnici vedoucí od Jílového. Kousek zpět po silnici nahoru je nově upravené dávné poutní místo „Jirkovská borovice", kde nalezneme milé posezení s krásným výhledem.

Z Jirkova dojdeme do Hrubé Horky. Budeme procházet vesnicemi, ve kterých ještě nalezneme půvabné pojizerské chalupy. Z Hrubé Horky sejdeme do Železného Brodu, kde bychom si neměli nechat ujít procházku živým skanzenem Trávníky.

Soubor domků nalezneme vpravo od kostela. Projdeme cestami mezi chalupami a dojdeme do Železného Brodu, kde na druhé straně Žernovníka, který sem přitéká z pramene v Dolní Černé Studnici, si ještě prohlédnete zajímavé muzeum Běliště. Ze Železného Brodu odjíždí autobusy do Jablonce nad Nisou o víkendech vždy 15 minut po liché hodině, v pracovních dnech téměř každou hodinu. Pozor, autobusové nádraží je v současné době v rekonstrukci a nástupní stanice jsou pod sklářskou školou.

Délka procházky je deset kilometrů.

Historie hovoříV Trávníkách nás cesta provází mezi starými dřevěnými domky, jimž sice již doškové střechy chybějí, ale typická malá okénka a přilehlé zahrádky většinou zůstaly původní. Tato část města si zachovala svůj starobylý podkrkonošský ráz. Uličky, které se zde křižují a rozvětvují, nás dovedou do zajímavých zákoutí. Všechny domečky pochází z přelomu 18. a 19. století a nesou jména po původních majitelích.
Významnou stavbou města, je např. zděný empírový dům Grosovsko, nazývaný mezi místními Trávnická radnice nebo areál kostela sv. Jakuba Většího.

Jasna Smolková