Zdrcená rodina, jejíž podstatná část v pohřební službě pracuje, připravila klasický obřad. „Byly to těžké chvíle. Vše jsme museli přeorganizovat. Chtěl bych ale všem vzkázat, že pokračujeme dále v plánech a vizích, které od otce známe,“ sdělil syn zesnulého Ladislav Kopal mladší.

Kopalovi jsou tradiční rodinná pohřební služba s praxí sahající až do roku 1975, kdy otec Vlasty Kopalové Mikuláš Juraška začal pracovat v tehdejším pohřebnictví Podniku služeb v Jablonci nad Nisou. Později se k němu přidal Ladislav Kopal, který po revoluci začal v tomto oboru podnikat. V současnosti se do provozu společnosti zapojila už třetí generace rodiny tvořená třemi bratry Kopalovými.

Pohřební služba byla založena 30. října 1990, kdy byla mezi prvními pěti soukromými službami v republice. Společně s dalšími dvěma službami získala jako první v roce 1998 Znak kvality, který každé tři roky úspěšně obhajovala a od roku 2018 se stala členem Evropské federace pohřebních služeb (EFFS).

Ladislav Kopal byl od roku 2016 předsedou zapsaného spolku Sdružení pohřebnictví v ČR, kde je zastoupeno více než 150 firem z oboru pohřebnictví. Od roku 1995 do roku 2024 byla Pohřební služba Kopal správcem všech hřbitovů a obřadní síně na území města Jablonce nad Nisou, kde vypravovala veškeré smuteční rozloučení (i pro jiné pohřební služby). Ladislav Kopal byl i spolumajitelem Krematoria v Novinách pod Ralskem a spolu se syny Ladislavem a Janem spolumajitelem Pohřební služby Jeřábek ve Středočeském kraji.

„Všichni naši pracovníci usilují o to, aby si pozůstalí a smuteční hosté odnášeli z posledního rozloučení se svým blízkým kromě smutné vzpomínky i dobrý pocit, že vše proběhlo podle jejich přání a představ a že o jejich blízkého bylo na jeho poslední cestě dobře postaráno,“ doplnil Ladislav Kopal mladší.

A tak se stalo i s ostatky otce tří synů a dědy čtyř vnoučat.