Jako první obeslali peticí Krajskou správu silnic Libereckého kraje obyvatelé obcí Buřany a Františkov u Jablonce nad Jizerou. „Na kraj jsme poslali dopis i s fotografiemi poškozené komunikace. Měří asi čtyři kilometry a kritických míst je na ní opravdu mnoho,“ uvedl v dubnu starosta Jablonce nad Jizerou Václav Nosek.
K apelu na opravu silničky se připojilo asi 200 obyvatel i řidiči autobusů. „Naši řidiči se obávají, že na poškozené silnici prorazí pneumatiku a havarují,“ sdělil dopravní ředitel ČSAD Semily Jaroslav Semler.
Další dvě petice za opravu krajských silnic vznikly během léta v centrální části Českého ráje. Jednu z nich iniciovali lidé z Hrubé Skály a upozorňovali na kritický stav silnice mezi osadami Krčkovice a Čertoryje.

Lidé: Kraj silnice léta zanedbával

„Protestujeme proti tomu, jak Liberecký kraj, jako správce silnice, ponechává tuto komunikaci bez jakékoli opravy již po několik let. Nacházejí se zde několik centimetrů hluboké díry a asfaltový povrch zde již prakticky neexistuje,“ uvedla Michaela Vágnerová, provozovatelka restaurace v Čertoryji.
Podle ní a dalších signatářů petice, pod níž se k dnešku podepsalo téměř 400 lidí, je jízda po rozbité silnici nebezpečná automobilistům, cyklistům i chodcům. Obyvatelům chalup v Krčkovicích vadí nejen špatná příjezdová cesta, ale i oblaka prachu, která se za auty na výmolech zvedají. Silnička je jednou z mála příjezdových tras k rybníku Věžák a do rezervace Podtrosecká údolí a během letní sezony po ní projedou tisíce aut.
Druhá petice s téměř shodnou výzvou koluje nyní mezi obyvateli Rovenska pod Troskami a Semínovy Lhoty. Její signatáři po silničářích požadují, aby konečně opravili silničku mezi Rovenskem a Semínovou Lhotou. Argumentují i tím, že se jedná o jedinou příjezdovou komunikaci k rekreačnímu areálu Palda.
Obec Hrubá Skála dokonce pověřila jednoho ze svých zastupitelů, aby vývoj kolem případné opravy stále sledoval. „Zatím nám silničáři přislíbili opravu do roku 2009, ale v tu dobu už možná nebude ani po čem jezdit,“ podotkl starosta obce Jan Houška.

Silničáři: Nevíme, kam dřív skočit

Silničáři o neutěšeném stavu silnic vědí, ale zatím prý musejí řešit palčivější úseky.
„S opravou této a dalších silnic kolem Hrubé Skály samozřejmě počítáme, ale právě třeba oprava silnice k Čertoryji musela ustoupit rekonstrukci propadlé silnice přímo u zámku Hrubá Skála,“ sdělil Jan Douděra, náměstek ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS). „Máme harmonogram prací, ale vždy nám do něj přijde něco neočekávaného. Oprava je otázkou času,“ doplnil.
Silničáři mají pro letošek na opravy silnic v Libereckém kraji přibližně 800 milionů korun, podle ředitele KSS Petra Erbana by však ve skutečnosti potřebovali alespoň desetinásobek této částky.