Za chyby v zakázkách na opravy známého Kittlova domu v části obce Krásná dostala obec Pěnčín pokutu dvacet tisíc korun.
V současnosti celkovou rekonstrukcí procházející objekt je unikátní roubenou stavbou údajně největší svého druhu ve střední Evropě. ÚOHS přišel vyšetřováním na chyby v zadávání některých stavebních prací. „Obec k zakázkám nevypsala řádné výběrové řízení,“ řekl ČTK Kristián Chalupa, mluvčí úřadu.
Obec se hájila tím, že výběrová řízení nevypisovala jen na specifické práce. „A ty podle našeho tehdejšího přesvědčení každá firma nezvládne,“ oponoval Richard Hübel, starosta Pěnčína. „O pokutě víme, nebudeme se odvolávat,“ dodal Hübel s tím, že v zadávání prací podle jednoho úhlu pohledu opravdu pochybili a pokuta se pohybuje na spodní hranici. Celkem mohla obec dostat pokutu ve výši až 480 000. Antimonopolní úřad, naštěstí pro ni, přihlédl k nízkému ročnímu rozpočtu obce. Richard Hübel čelí v současnosti podezření z falšování dokladů k žádostem o dotace z fondů Evropské unie.

Kittlův dům spolkne miliony, investice mohly být nižší

Za co dostali pokutu? Třicet milionů korun má být vloženo do rekonstrukce proslaveného Kittlova domu. Přibližně 85% vloží do projektu ministerstvo kultury z programu na záchranu architektonického dědictví, podílí se i stát a obec. Podle antimonopolního úřadu mohla být část peněz využita lépe. Kdyby prý obec postupovala podle zákona, mohla dostat i výhodnější nabídky, a na opravách krovu, venkovního roubení, vnitřních příček, podlah a statickém zajištění mohla ušetřit. ÚOHS na opravě domu nic specifického nevidí, ani když je stavba zapsaná na seznamu kulturních památek ministerstva kultury.