Polární záře je úkaz v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácný. V minulých dnech mělo ale několik šťastlivců šanci pozorovat ji na vlastní oči. Patřil mezi ně i Martin Gembec z Klubu astronomů Liberecka. Úkaz nejen uviděl, ale také nafotil přímo nad Jizerskými horami.

Co vlastně způsobuje polární záři?
Je to v podstatě světélkování vysokých vrstev atmosféry zhruba ve výšce 80 až 100 kilometrů, kde je velmi řídký vzduch. Atmosféra by ještě sama o sobě nesvětélkovala, kdyby nedocházelo k erupcím na Slunci. Díky tomu dojde k výronu částic (protonů a elektronů) a pokud se přiblíží k Zemi, atmosféru na kratší či delší chvíli rozsvítí.

Jak polární záře vlastně přišla ke svému názvu?
Tento úkaz se dá většinou pozorovat v oblasti zemských pólů, zhruba do zeměpisné šířky 70 stupňů. Daleko vzácněji se objeví poblíž padesáté či šedesáté rovnoběžky, tedy ve středních zeměpisných šířkách.

Na svých stránkách se zmiňujete o posledním pozorování před pěti lety. Jak častý je to úkaz? Objevuje se v určitých cyklech?
Souvisí to s takzvanou jedenáctiletou periodou slunečního cyklu. Poslední výraznou sluneční aktivitu astronomové zachytili kolem roku 2001. Nový nárůst aktivity spadá zhruba do období letošního roku, spekuluje se ovšem, že bude mnohem nižší. Na síle by měla nabýt v roce 2013, možná ještě 2015. K jak silným erupcím na Slunci v tomto období dojde, ale těžko může někdo přesně předpovědět, ale právě toto období bude velmi příznivé k pozorování polární záře v našich zeměpisných šířkách.

Čím je tento úkaz charakteristický? Jak je rozeznáme například od soumraku, lidově zvanému červánky?
Polární záře je mnohem slabší, než úkaz o kterém mluvíte. Proto je dobré pozorovat ji v noci. Za soumraku ji můžeme zahlédnout, jen pokud je velmi výrazná. Ovšem ve městě ji třeba kvůli světelnému znečištění vůbec nerozeznáme. Charakteristické je červené zabarvení oblohy na severu, v úhlu kolem 20 stupňů od obzoru a rychle se střídající světelné pruhy, není to jednolitá záře, ale naopak velmi dynamický úkaz. Nejlépe se zachytí na fotografiích.

Vy jste minulý týden pozoroval polární září nad Jizerkami. Jaký to mělo průběh?
Již navečer bylo patrné, že se může začít něco dít a skutečně krátce po soumraku hlásila severní Morava polární záři nepříliš velké intenzity. Protože magnetometry zůstávaly ve velmi příznivých číslech, vyrazil jsem nakonec před jedenáctou na Kynast. Fotograficky jsem zachytil cosi neurčitého červené barvy pod Velkým vozem nad celým severním obzorem. Nemělo to však žádné struktury a okem nebylo vidět nic.

A pak se to podle vašeho líčení semlelo velmi rychle…
Zhruba po 23.00 hodině jsem si na fotkách všiml prvních pruhů a pak už šlo opravdu rychle. Pruhy začaly být na severozápadě viditelné i pouhým okem. Měly bílou barvu a mdlý vzhled. Postupně se objevovaly další i nad severem a severozápadem. Velký vůz byl v jednu chvíli v jednom ohni. Přesto to nestačilo na to, aby tuto záři viděla moje žena ve Mšeně. I to naznačilo, jak je důležité být v tu chvíli alespoň kus dál od lamp. Mně se promítala záře ideálně nad Jizerkami. Záře zmohutněla, pruhů bylo později méně, ale výrazně vystoupily barvy, především červená byla nápadná v kolech Velkého vozu. A za několik minut vše postupně mizelo, jen sever zůstával pod Velkým vozem nápadně světlejší. Na fotografiích to mělo červenou barvu. I ta postupně mizela. Trvalo to sotva půl hodiny. Ale stálo to za to.

Jak vlastně astronom, odborník, ale především amatér pozná, že k tomu úkazu dojde právě dnes?
Běžnému pozorovateli bych doporučil třeba stránky www.astronomie.cz, kde o blížícím se úkazu informujeme pomocí SMS. Laik nemá šanci odhadnout aktivitu Slunce vizuelně. Sluneční aktivitu lze pozorovat speciálně vybaveným dalekohledem. Radioamatéři mohou ale sluneční erupce zachytit, protože sluneční erupce vydávají zvukové efekty, které jsou na radiopřijímačích zachytitelné.

Mluvil jste o půlhodině, jak obecně dlouho trvá tento úkaz?
Tohle bylo celkem mimořádné. Většinou jde o několik minut. Je potřeba mít kromě znalostí také štěstí a doufat, že polární záře nastane, odjet mimo město a tam si vychutnat celý úkaz. Jen výjimečně trvají záře i několik hodin.

Co můžeme pozorovat nyní na říjnové obloze? Čekáte nějaké další zajímavé astronomické úkazy?
Kromě toho, že bychom měli vidět jednu z komet s názvem Garradd, což je úkaz poměrně mimořádný, je ze standardních úkazů právě nyní dobře viditelná planeta Jupiter. Pozorovat ji můžeme při jasné obloze dokonce pouhým okem. S pomocí dalekohledu jsou patrné i malé měsíce kolem. V říjnu bude na obloze také výborně vidět mléčná dráha. A teď o nadcházejícím víkendu to bude meteorický roj Drakonid. Těžko předvídat počasí, ale pokud bude 8. října jasno, pak by měl být tento úkaz vidět po celé obloze. Bude to asi nejzajímavější úkaz tohoto měsíce. A pokud ho nezruší oblačnost, pak bychom mohli zažít takový výskyt padajících „hvězd“, jako při srpnových Perseidách.

Vaše sdružení pořádá pozorování pro veřejnost, poslední proběhlo právě o uplynulém víkendu, chystáte v dohledné době nějaké další aktivity, komentované prohlídky noční oblohy a podobně?
Kromě tohoto víkendu to budou dvě pozorování Jupiteru na přelomu října a listopadu. Jedno chystáme v Jablonci nad Nisou, druhé v Liberci. Dobré je sledovat naše stránky nebo se přímo zaregistrovat a my už pak sami zájemce kontaktujeme www.udalosti.astronomy.cz.

Mluvili jsme o světelném znečištění. Co znamená pojem světelná rezervace a kdy a proč vznikla?
Jedná se o oblast osady Jizerka a sousedícího polského území. Díky absenci veřejného osvětlení je tu poměrně tmavá obloha, vhodná k pozorování různých úkazů. Myšlenka vytvořit oblast tmavé oblohy v Jizerských horách vznikla z potřeby informovat veřejnost o světelném znečištění. Poukázat na to, jak masivní je a klást si otázky, zda je skutečně nutné svítit veřejným osvětlením po celou noc, či používat nevhodné typy lamp, které míří přímo k obloze.

Cílem světelné rezervace v Jizerských horách je mimo jiné i poukázat na krásné přírodní úkazy, které se dají pozorovat nejen ve dne, ale i v noci. Na vzniku první mezinárodní světelné rezervace se podílel například Astronomický ústav Vratislavské univerzity či Astronomický ústav Akademie věd České republiky, samozřejmě ve spolupráci s CHKO a Lesy ČR. Ve světě existují takových „světelných“ rezervací desítky, ale ta naše je jediná mezinárodního charakteru.

Co je polární záře

Název pro úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 100 km (v ionosféře oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů). Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře „aurora australis“, severní záře „aurora borealis“), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.

Na Slunci vznikají vlivem nerovností v magnetickém poli sluneční skvrny. U těchto skvrn vznikne jedna masivní erupce. Mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem a pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak ho toto pole většinu odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům Země.