Libo-li vůni spálené nafty? Chcete vidět, jak si stroje tovární ale i domácí výroby poradí s broděním ve vodě a bahně? Co takhle synek či vnouček rád závodí? Může i pro nejmenší mají organizátoři 10. Fuchs Oil Traktoriády Vyskeř připraveny dvě kategorie v závodu šlapacích traktůrků.

Pole a letiště u Vyskeře v sobotu již podesáté obsadí polní technika a tisíce návštěvníků. Na trať vyrazí desítky traktorů domácí a tovární výroby. „Traktoriáda je vypsána pro dvě kategorie malotraktorů s pohonem jedné a obou náprav a pro dvě kategorie velkých traktorů továrních do roku výroby 1970 a od roku 1971 po současnost a samostatnou kategorii ženy," přiblížil za pořadatele Jan Kozák.

Přejímky strojů začínají v 7.30, v 8 hodin je start jízdy zručnosti slalomu a v 11 hodin je start hlavního závodu jízdy souměrnosti.

Děti do 9 let se mohou zúčastnit od 10 do 12 hod. závodu šlapacích traktůrků. Dále je pro ně připravena soutěž v kreslení Namaluj si svůj traktor, skákací kombajn a projížďka na koních.

Na ploše letiště bude ke zhlédnutí historická i moderní technika.

Doprovodný program

V doprovodném programu vystoupí bubenická skupina Barrel Battery využívající zvuku brazilských bubnů a postupů tradičních brazilských bubenických orchestrů. K vidění bude i ukázka práce Martina Kučery s motorovou pilou při dřevosochání. Opět budou probíhat i fotolety s Nisa Air v třímístném vrtulníku. Od 10 do 14 hodin bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Anny z roku 1830.

V letošním roce pořadatel opět vyhlašuje diváckou fotosoutěž, více informací najdou zájemci na webu amkvysker.webnode.cz.

O vítězi v Traktoriádě nerozhoduje rychlost, ale takzvaná souměrnost. V obou disciplínách absolvují závodníci po dvou jízdách a jejich snahou je, aby měli v obou jízdách shodný čas. Rozdíl u nejlepších bývá pod jednu vteřinu, na trati stráví obvykle od tří do pěti minut.

I letos bude na startu pravděpodobně nejstarším strojem traktor Svoboda DK 12/17 vyrobený na konci 30. let minulého století. „Jeho majitel s ním loni v orbě historickou technikou vyhrál mistrovství republiky a na mistrovství Evropy v Holandsku byl sedmý," uvedl Jan Kozák.