„Na základě provedeného šetření a výsledků znaleckých posudků kriminalisté zjistili, že čtyři nalezené mrtvé kočky v místě bydliště obviněného uhynuly na následky týrání,“ potvrdila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

V popelnici vedle domu v ulici 28. října, ve kterém muž bydlí, našli v polovině února policisté a zástupci Ligy pro ochranu zvířat mrtvé kočky. Jedna byla svázána lepicí páskou a měla rozlomenou čelist. Druhá kočka rovněž vykazovala známky zlomenin. Další dvě mrtvé kočky policisté nalezli přímo v bytě uvedeného muže.

Ilustrační foto.
V pondělí se sejdou železnobrodští zastupitelé, budou jednat o jarmarku

Kriminalisté vyšetřováním zjistili, že mladý muž z Jablonce kontaktoval hlavně pomocí sociálních sítí lidi po celé republice, kteří nabízeli kočky k adopci. „Pán mě ohledně poskytnutí domova koťatům kontaktoval přes soukromou zprávu. Žádné kotě jsme mu nedali, protože jeho nabídka na domov koťatům se nám nepozdávala,“ přiblížila třeba Hana Foldynová z Prahy, která věc nahlásila na policii.

Muž se nezdráhal přes sociální sítě kontaktovat i útulky. „Do Šance zvířatům také psal, jeho chování však bylo tak divné, že jsme ho odmítli,“ popsala vedoucí libereckého spolku Šance zvířatům Františka Zverková. Muž přesto kočky získával a poté je měl brutálně týrat a zabíjet. V některých komentářích se obhajoval tím, že trpí schizofrenií.

Celý případ se přes sociální sítě dostal jako lavina mezi širokou veřejnost. Lidé a spolky na ochranu zvířat sdíleli i části komunikace s mladým mužem. Obviněného policisté vyšetřovali na svobodě. „To mě děsí. Napadá mě, jestli by nebyl schopen ublížit také bezbrannému člověku, třeba dítěti. Zjevně má totiž potřebu ubližovat slabším. Projevuje se jako vyšinutý zbabělec, který má zvrácenou potřebu ubližovat těm, co se nemohou bránit,“ přiblížila Helena Haasová z Jablonce.

Muzeum Jizerských hor.
Liberec, Jablonec a osada Jizerka získaly pozemky, které jsou denně využívané

Sociální sítě ale dál žijí svým životem. A tak stovky lidí sdílejí příspěvky, kde se obviněný M. K. stále snaží shánět další a další čtyřnohé mazlíčky. Podle policie ale jde o falešné profily. Třeba 5. května před dalším konáním obviněného varoval útulek Dogsy z Jestřebí u České Lípy. „Muž, který brutálně utýral několik koček, znovu shání koťata. Prosíme, kdybyste hledali domovy pro vaše kočičky, buďte opatrní,“ stojí na facebookových stránkách útulku.

Falešný profil zněl tentokrát na jiné jméno, profilová fotografie ale patřila obviněnému M. K. „Evidentně se tímto někdo dobře baví, protože mezi milovníky koček vzniká davová panika, což byl zřejmě záměr dotyčného,“ poznamenala předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová. Policie přitom ubezpečuje, že M.K. v trestné činnosti skutečně nepokračuje.

Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum v Turnově otevřelo. Láká na kolovrátek i drahokamy