"Museli jsme nejprve nashromáždit potřebné důkazy," vysvětlila policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že policie dlouho neznala ani jméno pachatele. Podle Dagmar Kubištové z Ligy na ochranu zvířat to není nic neobvyklého. „Lidé týrání zvířat neradi nahlašují. Sice je jim pejska líto, ale nechtějí si přidělávat problémy. V případě jako byl ten poslední, kdy jsme psa museli exhumovat, se lidé majitele psa tak báli, že nakonec jej udala vlastní dcera," připomněla případ zabitého a zakopaného psa, o němž jsme informovali počátkem března. Podle Kubištové se týrání zvířat i velice špatně dokazuje. „Jsem proto ráda, že jsme psa našli a byl podroben pitvě. Jeho majitel se nebude moci u soudu vymlouvat," doplnila.

Soud a následně až dva roky vězení čeká také muže, který týral fenku. „Způsobil jí mnohačetné řezné rány na několika místech těla a pak ji zraněnou ponechal několik hodin bez ošetření," popsala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Křížence německého ovčáka a staforda nakonec zachránila až městská policie, která do Vojanovy ulice přijela na základě anonymního oznámení. Zraněného psa převezli okamžitě k veterináři a po ošetření putoval do útulku. Na rozdíl od letošního případu zakopaného psa má příběh nešťastné fenky dobrý konec. „Týrání se naštěstí neprojevilo na její psychice. Má ráda lidi a povedlo se najít jí nový domov," poznamenala vedoucí libereckého útulku Archa Lenka Čápová.

Podle Dagmar Kubištové, která také provozuje útulek Dášenka v Lučanech nad Nisou, jsou tyto brutální útoky na psy naštěstí výjimečné. Přesto, kdo by měl podezření, může se obrátit na Ligu na ochranu zvířat, policii nebo Krajskou veterinární správu. „Samozřejmě se často ukáže, že jde o planý poplach. Ale Liga i Krajská veterinární správa prověřuje všechny případy," uzavřela Kubištová.