Na rachot vrtulníků jsou obyvatelé Železnobrodska zvyklí. Přímo za humny se totiž údolím potoka Žernovník vine oblíbená trasa motorkářů a o nehody tady není nouze. Vrtulník zdravotnických záchranářů sem zalétává poměrně často.

V pondělí ale obyvatele města a okolí děsil vrtulník policejní, když jeho skoro celodenní přítomnost doprovázelo množství policejních automobilů. Ihned se začaly rojit fámy. Podle mnohých policisté hledali uprchlého vězně nebo pronásledovali násilníka z Prahy. „Ten vrtulník tu vyděsil spoustu lidí. Někdo tvrdil, že z Rýnovic uprchl nebezpečný vězeň a plno policajtů se psy ho hledá po okolí Brodu s pomocí policejního vrtulníku s termovizí,“ přiblížil pozdvižení Karel Daníček ze Železného Brodu.

Jiná teorie se vázala k nebezpečnému pachateli násilného činu z Prahy, kterého policisté hledají od 23. srpna. „Policisté určitě hledají toho hrdlořeza, dostal se až sem,“ popisoval 63letý Jan ze Železnobrodska. „Máme doma na hlídání vnuky, volal jsem manželce, ať nechodí nikam do lesa,“ doplnil.

Železniční nehoda u Spálova.
Od železničního neštěstí u Spálova uběhlo 30 let. Lidé vzpomínají dodnes

Celá událost má ale prozaičtější vysvětlení. Dopravní policisté na pondělí připravili velkou dopravně bezpečnostní akci zacílenou na plynulost silničního provozu, do které byl zapojen i vrtulník.

Zaměřili se především na silnici I/10 v úseku Malá Skála – Železný Brod – Loužnice. „Jedná se o úsek, na kterém si motocyklisté často zkoušejí své jezdecké schopnosti, přičemž porušují zákony a omezují či ohrožují ostatní účastníky silničního provozu,“ vysvětlila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Během akce policisté zkontrolovali 56 vozidel a zjistili šest přestupků, z nichž pět vyřešili na místě uložením pokuty a jednání jednoho přestupce oznámili správnímu orgánu. „Posádka z vrtulníku například zaznamenala jízdu tří řidičů s vozidly při předjíždění na plné čáře,“ popsala Sochorová.

V Jablonci nad Nisou vzpomněli na začátek okupace.
FOTO: V Jablonci si připomněli začátek okupace, od kterého uplynulo 52 let

Dále policisté řešili nevyhovující technický stav vozidla a nerozsvícená světla při jízdě na motocyklu. „Pozitivní údaj je ovšem to, že během celé akce u žádného z kontrolovaných řidičů policisté nezjistili přítomnost alkoholu v dechu,“ doplnila policejní mluvčí.

Není to letos poprvé, co část Jablonecka vyděsila akce ozbrojených složek. V polovině dubna vystrašily Turnovsko a Železnobrodsko mohutné rány. „Okolo čtvrt na osm večer došlo k mohutné tlakové vlně. Chvíli poté byl ve vzduchu cítit zvláštní kovověsírový zápach,“ přiblížil Tomáš Malý.

Vysvětlení bylo jednoduché. V daném časovém rozmezí nad Turnovskem a Jabloneckem operovaly v rámci cvičení tři stroje JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav. „V rámci výcviku pilotů jsou prováděny i nadzvukové lety. Ty se udály v uváděnou dobu. Nadzvukové lety probíhají nad minimální stanovenou výškou, a ta je jedenáct kilometrů. Všechny bezpečnostní předpisy a nařízení byly dodrženy. Při specifických atmosférických podmínkách se může zdát tento sonický třesk mnohem hlasitější pro lidi na zemi,“ vysvětlila mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.