Preparovaná puma americká, vydra říční nebo kalous ušatý. Tato a další vycpaná zvířata skončila po nedávném zátahu v rukou policie spolu s větším množstvím omamných a psychotropních látek.
Kriminalisté zasahovali ve středu minulého týdne ve dvou objektech v ulici Lučanská. Jedním z kontrolovaných objektů byl i známý jablonecký klub Chronos. Pracovní tým klubu se k policejní razii sám přihlásil na sociálních sítích.
Policisté v klubu zabavili celkem čtrnáct kusů vycpaných zvířat a ptáků, přičemž majitel kriminalistům všechny preparáty vydal. „V rámci prověřování byl také zadržen 45letý muž, který byl ještě týž den propuštěn ze zadržení na svobodu,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.
„Zrovna jsem kolem projížděl a myslel jsem si, že se tam snad stala nějaká vražda. Tolik tam stálo policejních aut,“ popsal jeden z náhodných svědků zásahu.
Kriminalisté mají důvodné podezření, že některé preparáty živočichů byly v objektu umístěny bez řádných dokladů. Vyjmenovaní živočichové jsou navíc vedeni v přílohách ohrožených druhů Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, s mezinárodní zkratkou CITES.
„Spojitost nebyla zjištěna, avšak nám byla odebrána dekorativní preparovaná zvířata, která nesplňovala podmínky exemplářů pod úmluvou CITES. Spojením s touto skutečností se cítíme poškozeni, a to nejen z důvodu zabavení preparovaných exemplářů,“ sdělil na sociálních sítích tým jabloneckého klubu.
Majitelem objektu, kde známý klub sídlí, je 45letý Miloš Vajner, syn známého libereckého podnikatele, spojený i se zábavním centrem Babylon v Liberci.
Policie dále objevila větší množství omamných a psychotropních látek. Není sice jasné, ve kterém z kontrolovaných objektů, návštěvníci klubu si ale myslí, že i to se stalo v Chronosu.
„Nechci nikoho obviňovat, natož vedení mého oblíbeného klubu, ale kolikrát se tam pohybovali lidé, kteří podle mě nebyli opilí, ale pod vlivem drogy určitě,“ poznamenal muž, jehož jméno redakce zná.
Kriminalisté na místo povolali i své kolegy z takzvaného TOXI týmu. „Ti nyní prověřují veškeré skutečnosti související s tímto nálezem a zajištěné látky už odeslali ke znaleckému zkoumání,“ doplnila policejní mluvčí Sochorová.
Pachateli trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými živočichy hrozí v případě odsouzení až tři roky vězení, pachatel trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky může strávit za mřížemi až pět let.