„Někteří se do přízně vloudí jako zaměstnanci společností, například elektráren, vodáren a podobně,“ popisuje semilská policejní mluvčí Soňa Šídová. „Pak se domáhají vstupu nebo pozvání do domu, ať již pod záminkou ověření různých dokladů potřebných k vyplacení finanční částky nebo vyzkoušení nabízeného zboží.“ Podle policie se jedná o manévr, jak zjistit, kde mají lidé uložené peníze a jiné cennosti. Jeden z „prodejců“ pak odláká pozornost domácího a další vyberou skrýš.
Policisté radí, aby lidé neumožňovali vstup a nekontrolovatelný pohyb cizích osob ve svém bytě, domě, zahradě. „Nikdy neukazujte místa, kde máte uložené úspory, ani nevědomky, například při rozměňování větších bankovek,“ varuje policistka.
Osoby vystupující jako plynaři, elektrikáři a jiní zástupci firem jsou povinni prokázat se pověřením vydaným k tomuto účelu. „Komunikaci s cizími osobami omezte na co nejmenší míru. Při práci kolem domu nikdy nenechávejte nezajištěné dveře a okna,“ podotýká policejní mluvčí. V případě podezření na takový případ by se lidé měli obrátit na tísňovou policejní linku 158.