Kolegové policisty, který incident zavinil, odmítli v rozporu se zákonem, přijmout oznámení na postup policie „Vyháněl novináře nevybíravým způsobem až do vedlejší ulice. Následně donutil vymazat fotografie fotoreportéra deníku AHA Emanuela Bořánka, které pořídil na ulici,“ vylíčil první konflikt mezi policistou a novináři svědek incidentu editor libereckého Deníku Jan Vrabec.

„Zarážející je, že policistovy nevadila desítka dětí, které se motaly u sanitek a na chodníku, ale zaměřil se na novináře, kteří byli podstatně v delší vzdálenosti,“ poznamenal další ze svědků redaktor libereckého Deníku Jan Král.

Situace se však po krátké chvíli ještě více vyhrotila. Policista vyběhl za fotoreportérem deníku AHA do vedlejší ulice. Zde chtěl nejdříve doklady po řidiči fotoreportéra i po něm. „Když začal fotoreportér AHA ukazovat průkaz novináře, s tím, že u sebe občanský průkaz nemá, vytáhl ho policista z vozu a zkroutil mu ruce za záda,“ popsal reportér Deníku Jan Široký.

„Začal jsem zatýkání kolegy z AHA ihned fotit, což zasahujícího policistu evidentně rozzuřilo. Křičel na mě, že to nesmím fotit. Ignoroval jsem ho, protože jsem věděl, že na to nemá právo. K fotoreportérovi AHA se policista choval skutečně surově. Se skroucenou rukou ho táhl do vedlejší ulice, kde stálo policejní auto. Jelikož jsem ho nepřestal fotit a sám jsem u sebe také neměl občanský průkaz, zadržel policista i mě,“ doplnil Jan Široký.

Policista odvezl oba novináře na služebnu, kde je zavřel do zamřížované místnosti. Náhle zhruba po deseti minutách začal policista oba zadržené novináře urychleně vykazovat ze služebny a o incidentu se odmítal dál bavit. „V životě jsem se s takto hysterickým jednáním policisty nesetkal,“ podotkl fotoreportér Deníku AHA Emanuel Bořánek. „Považuji to za selhání jednotlivce a věřím, že si policie zvládne udělat pořádek ve svých řadách,“ dodal.

Následující den chtěl reportér Deníku Jan Široký podat na policistu oznámení, což mu policie neumožnila. „Příslušníci to odůvodnili, že nemohou přijmout oznámení na kolegu, že prý jsou podjatí,“ uvedl reportér. Liberecký policejní ředitel Miroslav Dvořák postup svých podřízených nechápe. „Policista k sobotnímu incidentu uvádí, že novináři bránili záchranné akci. Samozřejmě oznámení může podat kterýkoliv občan. Policisté nemají právo jej odmítnout,“ upřesnil.

Podle všech novinářů policista jednoznačně lže a pouze hledá způsob, jak svůj zkrat vysvětlit. Případem se také zabývá Inspekce ministra vnitra. Výslech v této věci se uskutečnil až na intervenci policejního ředitele Miroslava Dvořáka.