Policisté i městští strážníci hlídkující v blízkosti libereckých základních škol. Tak vypadá preventivní opatření, které policisté zavedli v reakci na oznámení o údajném lákání školáků cizími muži do aut.

Jak již Jablonecký deník informoval, policisté v uplynulých týdnech přijali hned tři taková oznámení. Dvakrát měli neznámí muži oslovovat školáky v Pavlovicích nedaleko základní školy Jabloňová, jednou v okolí školy v Lesní ulici.

„Na případu teď intenzivně pracují kriminalisté," uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Bližší informace ovšem policisté z taktických důvodů zatím zveřejňovat nebudou.

MĚLA POLICIE INFORMOVAT NÁMĚSTKA?

Případy se měly odehrát mezi 8. a 20. zářím. Veřejnost o tom policisté informovali až v pátek třiadvacátého. Na sociální síti komentoval postup policistů náměstek primátora Ivan Langr, který má liberecké školy na starosti. Kritizoval, že se o tak vážné věci dozvěděl nejprve od svého zdroje, nikoli přímo od policie.

„Byla to jen drobná výčitka, myslím, že k vedení města mohla být policie otevřenější," upřesnil Langr. Na libereckých základkách se podle něj mohla mnohem dříve nastartovat preventivní opatření. „Samozřejmě ale chápu, že to postupy vyšetřování třeba nemusely dovolit," dodal.

„Školy jsme o případu informovali, jakmile jsme oznámení přijali," hájí postup policistů mluvčí. „S městem, které základní školy zřizuje, by měli komunikovat ředitelé. Nevím, zda tak učinili."

ŽÁDNÉ NOVÉ PŘÍPADY

Postup ředitelů dotčených škol náměstek Langr ocenil. „Žáci dostali zápis do žákovských knížek, učitelé s nimi pracují i v třídnických hodinách," popsal. Děti se více než jindy seznamují s tím, jak mají postupovat v kontaktu s neznámým člověkem. „Už to, že se zatím nikomu nic nestalo, a že se všichni oslovení školáci zachovali vzorově, je mimo jiné vizitkou výborné práce pedagogů," dodal Langr. Na internetu a mezi některými školáky se mezitím objevily nepotvrzené fámy o dalších případech. „Žádné podobné incidenty, kromě zmíněných tří, neevidujeme," řekla Šrýtrová.

Autor: Adama Fogl