Mezi motorkářskou komunitou se poslední dobou rozšířil nešvar, který se nyní dopravní policisté snaží maximálně eliminovat, a tím jsou jejich neschválené úpravy motocyklů. I proto o víkendu vyrazili s rychlou technikou na silnice Jablonecka a Českolipska.

Na Jablonecku zkontrolovali policisté v sobotu celkem patnáct motorkářů, z nich se dopustili přestupku čtyři. Dva překročili povolenou rychlost na padesátce o 5 a 20 km/h. „Jeden motorkář si upravil výfuk, takže okolí obtěžoval nadměrným hlukem a jeden spolujezdec na motorce cestoval bez ochranné přilby," poznamenala Ivana Baláková, mluvčí krajské policie.

ÚPRAVY MOTOCYKLŮ

Někteří motorkáři zacházejí v nepovolených úpravách svých strojů ještě dál než na upravený výfuk a nedodržují počet ani barvu světlometů nebo řidítka, blatníky a stupačky osazují nejrůznějšími ozdobnými bodci. Ty pak mohou být velmi nebezpečné při střetu s jiným účastníkem silničního provozu. Pokud dojde ke kontaktu s člověkem na kole nebo na motorce, bodce ho mohou vážně poranit a při střetu s vozidlem zase zvyšují materiální škody. Proto zákaz jejich instalace na motorku má své opodstatnění. Častým nešvarem motorkářů je i zakrývání registrační značky nebo její umisťování na motorku mimo její osu například na bok.

POKUTA I ZA HELMU

Někteří motorkáři mohou dostat od dopravních policistů za ochrannou přilbu pokutu i tehdy, když ji mají připevněnou na hlavě. Je to ale jen v případech, kdy používají nehomologovanou přilbu. „V poslední době je velkou módou pořizovat si repliky historických přileb z období druhé světové války, které neprošly zkušebními testy a jsou pro nositele díky své konstrukci spíše nebezpečné," vysvětlila Ivana Baláková.

Nošení nehomologizované přilby je přestupkem, za který mohou být hříšníci pokutováni až dvěma tisíci korun. V sobotu zaplatilo 12 motorkářů za své přestupky dohromady sedm tisíc tři sta korun.

MOTORKÁŘI SE LEPŠÍ

Na území Libereckého kraje zaznamenali policisté od 1. ledna do 31. července letošního roku celkem 2284 dopravních nehod, což je o 167 nehod více, než za stejné období loňského roku. Na 55 letošních nehodách se svou účastí podíleli motorkáři, to je zase naopak o 5 nehod méně oproti loňskému roku za sledovaný časový úsek. Příznivěji se vyvíjí i statistika nehodovosti motorkářů oproti roku 2015. Letos na silnicích Libereckého kraje zemřel za dané období 1 motorkář (loni za stejné období zemřeli 3), 4 se zranili těžce (loni 8 těžce zraněných) a 45 lehce (stejný počet i loni).

„Policisté jsou i nadále připraveni vyvíjet přiměřený tlak na motorkáře s cílem přimět je k bezpečné jízdě a vychovat k vzájemné ohleduplnosti a zodpovědnosti v silničním provozu," doplnila policejní mluvčí.