Lidé by měli při používání pyrotechniky dodržovat popsaný postup odpálení, nemanipulovat s pyrotechnikou pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, nevylepšovat a amatérsky pyrotechniku vyrábět, nedávat střely dětem do rukou. „Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou,“ popsala Dagmar Sochorová.

Pyrotechnické zboží je rozděleno do tříd bezpečnosti a tím se mohou občané při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku. Do I. třídy nebezpečnosti patří prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné. Toto zboží se může prodávat komukoli bez omezení věku kdekoli, třeba ve stánku. Pyrotechniku zařazenou do II. třídy - rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice, hvízdavé předměty, gejzíry a další - mohou prodejci prodat pouze osobě starší 18 let.

Pyrotechnické předměty vyšších tříd již volně prodejné nejsou, mohou je koupit pouze občané s platným průkazem odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Pyrotechnika se stala velmi populárním prostředkem oslav příchodu Nového roku. I proto je potřeba s ní jednat bezpečně k okolí.