Nevyčíslitelné škody na borůvčí zanechávají sběrači svými hřebeny už i v Jizerských horách. Pokud nejsou chyceni přímo při činu, jsou strážci bezmocní. Kontrolovat nadité vyoblené batohy s nádobami nemohou. Nemají oporu v zákoně. Zejména z Polska sem vyrážejí celé organizované skupiny.

„Dávají si signál, že se blíží stráž či policisté,“ konstatoval lesní správce Otto Kučera při včerejší razii proti borůvkářům na Smědavě. Není výjimkou, že před blížící se kontrolou utečou. Na místě zanechají nejen plné nádoby, hřebeny, ale i osobní věci. „Oproti minulosti jsou tišší a oblečeni v zeleném nebo maskáčích. Můžeme projít pár desítek metrů kolem bez výsledku,“ dodal lesní správce.

Obezřetnost sběračů potvrdila včerejší akce, které se účastnila řada novinářů a kameramanů. Ve směru, kterým tato skupina vyrazila, nenašli strážci nic jiného než starý poškozený hřeben a řadu odpadků, které etiketami svědčily o původu z Polska.

„Ten hřeben ale není od Poláků,“ konstatoval mluvčí Lesů ČR Radek Drahný s tím, že je málo bytelný a úzký. Podobných exemplářů mají na Správě Chráněné krajinné oblasti celou sbírku. „Oni mají široký s až patnácticentimetrovými hřeby,“ dodal. V těchto nástrojích vidí Drahný největší nebezpečí pro porosty brusnice borůvky nejen v přísně chráněných lokalitách Jizerských hor.

Úlovek plný listí nevadí. Proč?
Za jeden výjezd do Jizerek je schopen sběrač narvat tři, čtyři a více desítek litrů borůvek. „Široký hřeben zasunou až odspodu. Často vytrhnou celý keřík,“ vysvětlil Drahný. Strážci pak nacházejí zcela zdevastovaná místa o ploše několika metrů čtverečních.

Černá jahoda, borówka či také modré zlato okamžitě od sběračů putuje k překupníkům. Pro prodej ke konzumaci je musí zbavit listí. „Kutálejí je prý po mokrém prkně, na němž lístky ulpí,“ řekl lesní správce Kučera. Podobnou službu udělá i mokré plátno.

„Ale oni to nemají na jídlo. Sbírají to pro průmyslové zpracování na barvivo,“ uvedl nájemce parkoviště na Smědavě. S řadou polských aut se setkává denně, často úplně stejných. V jednom z nich zůstává hlídka.

„Nesbírám, vidíte,“ konstatoval zhruba šedesátiletý muž v červeném autě. Čeká prý na kamaráda. „Vídám ho tady, kdykoliv projíždím,“ potvrdil Kučera. Kontrolovat, co nakládají, nemohou.

Podle Drahného je organizovaná síť polských sběračů velmi propracovaná: „Mají tipaře. Projdou jako turisté oblastí, najdou nejlepší místa a označí pro sběrače.“ Ti se pak nemusejí zdržovat hledáním.

Strážci hledají oporu v zákoně
Sběr lesních plodů ve svém principu zakázán není. Tím argumentují sami sběrači. „A co? I kdybych sbíral, není to zakázané,“ rozčiloval se včera Polák na parkovišti.

V Lesním zákoně je ale uvedeno, že sběr je povolen pro vlastní potřebu a způsobem nepoškozujícím les. „Obtěžkanému sběrači kbelíky se sudem na zádech nemohu uvěřit, že to má pro vlastní potřebu,“ konstatoval Radek Drahný.

Nadělili pokuty, zabavili hřebeny
Rozruch na jedné straně Jizerských hor ukolébal pozornost sběračů v jiné, ale blízké lokalitě. „V rezervaci na Černé hoře jsme objevili dvě čtyřčlenné skupiny v akci,“ uvedl revírník Petr Farský. Strážci je tak mohli pokutovat. „Udělovali jsme dvoutisícový postih. Hřebeny jsme jim zabavili,“ dodal Farský.

Postih může být daleko vyšší. „Podle závažnosti až do výše několika desítek tisíc korun,“ vysvětlil mluvčí Lesů ČR. Nejde jen o samotný sběr borůvek, ale současně i o devastaci vegetace. Často vjíždějí a parkují v místech, kde je to zakázáno.