Na pomoc těmto lidem přichází občanské sdružení Semiramis, jehož pracovníci od března poskytují služby dvaceti odsouzeným ve Věznici Rýnovice.

„Není to tak, že bychom suplovali služby na specializovaném oddělení věznice, kde již s drogově závislými pracují terapeuti. Naše služby jako poradenství, zprostředkování léčby po propuštění z věznice nebo jiné návazné služby, pomoc při hledání zaměstnání a další jsou nadstavbou na stávající program na specializovaném oddělení,“ vysvětlila Adéla Lichková, vedoucí Centra drogových služeb ve vězení Semiramis.

Hlavním smyslem sdružení, jehož terénní služby zajišťuje v patnácti městech v republice a ve třech věznicích, je navázat kontakt s drogově závislým již ve vězení.
„Na jednoho klienta ve Věznici Rýnovice máme hodinu za týden. Důležitý je přechod, kdy odsouzený vyjde z vězení a všechna předsevzetí se rozplynou. Jsme tu proto, aby se měl na koho obrátit,“ podotkla Lichková.

Individuální poradenství Centra drogových služeb ve vězení (CDSV) využilo v roce 2008 celkem jedenasedmdesát uživatelů drog v konfliktu se zákonem, z toho čtyřiašedesát z nich tuto službu využilo vůbec poprvé.

Skupinovými besedami prošlo dalších 280 osob. Do CDSV přichází odsouzený dobrovolně a o službě se dozví mimo jiné z besed, které pracovníci CDSV ve věznicích pořádají.