Od května do konce srpna tohoto roku dohlížela na bezpečnost na jablonecké přehradě Vodní záchranná služba Českého červeného kříže. Během léta provedli deset ošetření – poskytnutí první pomoci, dále například pomáhali hledat malého chlapce nebo pomohli na břeh vysílenému plavci.

Kromě poskytování první pomoci a vysíleným plavcům, měla vodní hlídka za úkol dohlížet na správné chování návštěvníků vodního díla. „ Návštěvníky jsme nejčastěji upozorňovali na zákaz koupání psů a zákaz skákání z hráze. Dále pak na skoky z lana připevněného na stromě nad mělčinou,“ informoval vedoucí oddělení krizového řízení Městského úřadu v Jablonci Jiří Vaníček s tím, že ve většině případů stačila domluva, a jen ojediněle byli nuceni problém řešit ve spolupráci s městskou policií.

Stejně jako v roce 2008 si někteří návštěvníci potřebovali odnést upomínku na pobyt u vody. Letos však byli štědří a odcizili jen zlomek toho, co v loňském roce.

„Zloději odcizili z beden s pomocí tonoucím jeden záchranný kruh a dvě záchranná lana. Finanční škoda je přibližně tři tisíce korun. Tato částka je zanedbatelná s ohledem na to, že odcizený materiál je u vody umístěn jako prostředek k záchraně života člověka,“ zmínil Vaníček. Vandalismus se dále podepsal na dvou informačních tabulích z pěti.

Za dobu od 30. května do 30. srpna od devíti do sedmé hodiny večerní odsloužili vodní záchranáři 2 650 hodin s nárokem na odměnu a 1 162 hodin bez nároku na ni.

Během letní sezóny proběhlo na přehradě několik sportovních akcí, při kterých posílili služby a zajistili bezpečnost jak návštěvníků vodní plochy, tak i účastníků sportovních akcí.

Vodní záchranná služba ČČK dohlížela především na bezpečnost uživatelů vodní plochy, návštěvníků přilehlých veřejných prostranství a poskytování první pomoci vykonávala VZS na základě smlouvy, uzavřené s městem Jablonec nad Nisou. Město k výkonu záchranářů zajistilo plavidla, služební oblečení a část dalšího potřebného materiálu a vybavení.

Před zahájením sezóny absolvovali všichni členové několikadenní školení a tréninky. „Jsme rádi, že přestože v přehradě je koupání na vlastní nebezpečí, zajistilo město dohled na dění okolo přehrady. Na druhou stranu by město mohlo zvážit, zda je nutné přehradu vybavovat molem a dalšími zbytečnostmi. Skluzavka by byla užitečnější,“ vyjádřil svůj názor Michal Rybář z Jablonce.