Ještě před tím se po příchodu do redakce na okamžik leknu. U mého stolu ošetřuje jakási paní člověka zraněného na hlavě. Poznávám Mirka Gorčíka, paní se představuje jako zdravotní sestra Renata Sodomková. Až tehdy mi „doklapne“. Po příkazu shora sehrajeme nachytávku se zraněným bezdomovcem. A tenhle zraněný zatraceně vypadá.
Mirek je opravdu věrohodně nalíčen. Hluboká rána na čele vysloveně pulzuje krví.
Jsem povolán, abych nenápadně chodil mezi lidmi, některým i opatrně poukázal na raněného. Mirek si sedá na lavičku. Chvíli se snažím procházející upoutat dotazem na nějaký kapesník pro zastavení krvácení. Většina lidí mi kapesník věnuje, ale dál se o situaci nestará. „Mám kapesník, ale takový špinavý,“ říká starší paní a vytahuje kapesník, kulantně řečeno, umolousaný. Přesto poděkuji. Paní peláší pryč, ani si nenechá vysvětlit, co se tady děje.
Mladý muž bleskově běží k autu, až si myslíme, že utíká pryč. Vytahuje lékárničku. „Na to bude nejlepší nějakej obvaz,“ říká a vybírá velikost. „Dobrý, nic nehledejte. Jsme z Deníku, pán je jen figurant,“ říkám. „Tak to je super. Skvělá věc,“ odpovídá muž.
Opouštím ho a dále sleduju dění na prostranství. Drtivá většina procházejících otočí hlavu, někteří bezostyšně zírají. Tak jako mladý muž, který pak uhne před mým pohledem přímo do očí.
Někteří lidé, jimž není osud zraněného lhostejný, nevěří ani slovo o sehrané akci. „Opravdu? Vždyť se na něj podívejte, to je opravdu, ten člověk potřebuje pomoc,“ nevěřícně kroutí hlavou postarší žena. Další pán vytahuje telefon, aby volal sanitku. Opakuji mu to, co několika lidem před tím. „Si děláte z lidí srandu? To se mi moc nelíbí,“ zvyšuje muž hlas.
Kdyby viděl to, co já s Mirkem a fotografy, pochopil by, že toto sranda opravdu není, spíš zmar a bída. Blízký podnik se plní lidmi, kteří se smějí tomu, co vidí venku.
Mirek si lehá na zem. Efektní pohled. Snaží se mu pomoci skupinka žen různého věku. Po vysvětlení a nevěřících pohledech odchází.
Zajímá mne, proč lidé nepomáhají. „Chtěla jsem pomoci,“ říká paní, které se ptám. Tak je to s drtivou většinou oslovených. Jen chtěli pomoci.
Akce končí. Mirek kráčí do schodů. „Jsem otřesenej, jak to dopadlo. Takový nezájem jsem nečekal. Tohle poznání je pro mne přímo šok,“ říká, když ho Renata Sodomková demaskuje. Lehce na duši není nikomu z přítomných v redakci.