Organizujete sbírku? Dejte nám vědět, kontaktní místo rádi v Deníku zveřejníme, aby o vás věděli i ostatní. Zapojili se vaši dobrovolníci? Napište, kde pomáháte a co je potřeba mimo základní seznam. Dáme vědět ostatním, rádi pomohou. Sledujte www.jablonecky.denik.cz
a pište na jablonecky@denik.cz

Zájemci z řad právnických a podnikajících fyzických osob (předpokládaný větší objem pomoci) kontaktujte prosím infocentrum organizace ADRA na telefonním čísle 731 705 002. Zde bude domluveno konkrétní místo převzetí pomoci.

Zájemci z řad občanů (předpokládaný menší objem pomoci) mohou pomoc přinést do kanceláře Českého červeného kříže v Liberci, Palachova ulice 504/7. Kontaktní osobou je paní Menšíková, telefon 485 101 091. Jablonné v Podještědí - paní Pešková 723 787 424.

Starostové některých postižených obcí nemají stále k dispozici tak zvanou krizovou linku 485 226 911. Na tomto čísle mohou požádat o konkrétní pomoc armády či humanitární pomoci.

Nabídky na humanitární pomoc lze zasílat také na e-mailové adresy obcí s rozšířenou působností, nebo přímo přivézt po dohodě na těchto kontaktech:
ORP Liberec - p. Popp 720 422 865, popp.lubomir@magistrat.liberec.cz
ORP Česká Lípa - p. Rusínková 731 435 028, podatelna@mcl.cz
ORP Frýdlant - p. Havel 608 312 198, jiri.havel@bhf.cz

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje se obrací s naléhavou žádostí na výrobce, případně distributory energetických nápojů o dodávku těchto výrobků pro zasahující složky Integrovaného záchranného systému. Nabídky prosím směřujte na telefonní číslo 950 470 673.
Aktuálně je potřeba tento další materiál:

- repelenty, plošný postřik proti komárům
- hygienické potřeby: dámské vložky, vložky pro inkontinenci, dětské pleny, toaletní papír, pasty na zuby, zubní kartáčky, dezinfekční mýdla, krémy, hřebeny, sprchové gely, šampóny, látkové ručníky
- zdravotnické potřeby: dezinfekce, obvazy, náplasti
- mycí prostředky: dezinfekční prostředky, prací prášky
- potraviny: dětský sušený sunar
- ošacení, boty: pracovní boty od vel. 41, montérky a blůzy od vel. 50
- nářadí a další nástroje: košťata, hrábě, motyky, kolečka, vidle, lopaty, kbelíky, hadry, ruční svítilny, baterie do svítilen
- další potřeby: jednorázové talíře, kelímky na pití a lžíce, papírové ubrousky, dětské dudlíky, zalisované lahvičky pro děti na sunar

Další pomoc a důležité kontakty pro pomoc:

Krizová linka – pomoc vojáků, základní potraviny, voda 485 226 911

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ – přijímá hmotnou pomoc, především balenou vodu, čistící prostředky, spací pytle, deky apod. ČČK v Liberci: Palachova ulice 504/7, tel: paní Menšíková 485 101 091.

Český červený kříž vyzývá, aby dobrovolníci nejezdili do zasažených oblastí na vlastní pěst, ael nejprve se alespoň kontaktovali: email – ccklib@cck-liberec.cz, tel. 776113953

ADRA – větší objem pomoci a pomoc dobrovolníků (informace na tel. 731 705 002), dobrovolníci se mohou hlásit na mailu dobrovolnici@adra.cz.

HAND FOR HELP: Další informace pro dobrovolníky, nebo pro ty, kteří chtějí materiálně přispět tel: 777 106 432
Každý, kdo se chce vypravit sám s pomocí do postižených obcí, měl by nejprve kontaktovat starostu příslušné obce a domluvit se. Každé auto navíc v obcích překáží těžké technice v odstraňování škod. Každá pomoc je určitě vítána, a v obcích na dobrovolníky čekají, jen je důležitá koordinace.

POVODŇOVÉ SBÍRKY A KONTA

Člověk v tísni. Na jejím kontě 72027202/0300 a přes DMS SOSPOVODNE (na číslo 87777)

ADRA. Zájemci mohou využít účtu 4028 4028/0300, v.s. 391. Přispět lze také zprávou ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.
Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777, otevřela také sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010

Konto Bariéry, o peníze mohou žádat handicapovaní, které povodeň zasáhla. Zveřejnilo také povodňový sbírkový účet 17111444/5500 v.s. 8810 a možnost dárcovských zpráv ve tvaru DMS KONTOBARIERY na číslo 87777.

Český červený kříž, je to číslo 222826/5500, v.s. 222, i zde je možné využít dárcovskou SMS s textem DMS CCK na číslo 87777.

Armáda spásy: možnost zaslat SMS zprávu ve trvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87777

Také Liberecký kraj zřídil konto POVODNĚ, jehož výtěžek je určen na pomoc záplavami postiženým obcím i lidem. Na účet 99111199/0300 u ČSOB bude možné přispívat od úterý.

Farní charita v Raspenavě – v postižené oblasti vydává šatstvo a obuv. Dále umožňuje vyprat prádlo záchranným složkám.

Oblastní a farní charita Liberec: materiální pomoc postiženým

Nadace Euronisa – Věnuje srpnový výtěžek sbírky „Pozvedněte slabé!“. Pomůžete zasláním DMS ve tvaru DMS EURONISA na číslo 87 777 (cena DMS je 30,- korun, z toho 27,- obdrží Nadace EURONISA na podporu postižených oblastí), podpořením sbírkového účtu 705 705 705 / 2700 nebo použitím elektronické peněženky Paysec. Více informací o poslední možnosti přispívání najdete na stránkách www.euronisa.cz.

SBÍRKA NADACE EURONISA

Souběžně se sbírkou přes DMS se Nadace EURONISA rozhodla uspořádat sbírku v Liberci v obchodním centru Forum. Akce probíhá od středy 11. srpna do pátku 13. srpna vždy mezi 10 a 17 hodinou. Výtěžek bude darován obci Višňová ve Frýdlantském výběžku, která byla povodněmi silně zasažena. Za vybrané finance bude nakoupeno vybavení, které lidem v obci schází: vařiče, nářadí, apod.

Nadace Syner - Současně s materiální pomocí vznikla nadační bezplatná telefonní linka s číslem 800 888 058, na kterou se mohou v době od 8 do 17 hodin do konce srpna obracet rodiny s žádostí o finanční příspěvek. Ten bude konzultován i s místně příslušným starostou. Od září přijímá Nadace SYNER žádosti o podporu standardním způsobem přes kontakty na www.nadacesyner.cz Prosíme, aby číslo 800 888 058 využívali především občané postižení srpnovou povodní.

POMOC V JABLONCI

Pokud by chtěli pomoci přímo Jablonečané, město zřizuje dvě odběrní místa pro materiální pomoc. Je jím zasedací místnost v suterénu Spolkového domu (vchod z parkoviště) v ulici E. Floriánové. Každý den až do čtvrtka 19. srpna mezi 9–11 dopoledne a 13–17 hodinou odpoledne.
Noste především balenou vodu, základní hygienické potřeby (tekuté mýdlo, papírové ručníky, papírové kapesníky, ubrousky, toaletní papír), desinfekční úklidové prostředky (nejlépe savo proti plísním), rukavice, lopaty, rýžová košťata, odpadové pytle, lana, šňůry na prádlo.
V současnosti je největší poptávka po špachtlích, širokých stěrkách na okna či nářadí jako jsou kolečka, zednická kladívka, hrábě a vidle. K žádaným artiklům patří dále nové pánské holiny (větší čísla), nové pracovní oděvy (montérky), Savo proti plísním (ne dezinfekční), větší hřebíky (50 – 100 mm), menší balení dezinfekčních prostředků na ruce bez použití vody a iontové či energetické nápoje v plechovkách.

S VZP POJEDOU K MOŘI

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zdarma poskytne čtrnáctidenní pobyt u moře v Chorvatsku dětem z rodin v Libereckém kraji postižených povodní. Rodiče dětí mohou nabídku využít na základě doporučení krizových štábů a starostů místně příslušných měst a obcí. Nabídka je určena pro děti ve věku od šesti do 17 let pojištěných u VZP ČR. Klimatizovaný autobus bude pravděpodobně vypraven v nejbližších dnech z Liberce. Děti z postižených rodin prožijí dva týdny v hotelovém komplexu Adriatic Vrboska na ostrově Hvar. Další informace poskytne Krajská pobočka VZP ČR pro Liberecký kraj, 952 231 201, 952 231 202, mobil 733 610 717 nebo 733 610 763 nebo email: informace54@vzp.cz.
VODA V ELEKTRONICE

Mironet osobám postiženým povodní zdarma vyčistí a znovu zprovozní výpočetní techniku a elektroniku. Tuto pomoc s úspěchem nabídl již při povodních v roce 2002, kdy byla zachráněna technika za více než 2,5 milionu Kč. Veřejnosti je málo známo, že šance na záchranu zaplavené televize, notebooku nebo třeba fotoaparátu přesahuje 50%. Pro záchranu přístroje je však klíčové to, aby po styku s tekutinou a před odborným vyčištěním nebyl zapnut a nedošlo u něj ke zkratu. Pravděpodobnost záchrany se dále zvýší, když dojde k odbornému vyčištění v co nejkratší době. Více informací naleznete na www.mironet.cz/pomoc
POMOC ZVÍŘATŮM

ZOO Liberec zřídila v Centru ARCHA sběrné místo, kam mohou dárci nosit granule či masové konzervy pro psy a kočky. ZOO Liberec následně sbírku buď sama na své náklady, nebo s pomocí některé z humanitárních organizací rozveze do postižených obcí.
HOME CREDIT ODPUSTÍ POPLATKY ZA UPOMÍNKU

Týká klientů ze zaplavených míst, kteří s Home Creditem nakoupili na splátky, využívají hotovostní úvěr nebo kreditní či revolvingovou kartu.Podmínkou je dosavadní dobrá platební morálka klienta a bydliště v záplavami zasažené oblasti. Pokud klient zavolá na klientskou linku Home Creditu a tuto skutečnost oznámí, upomínku platit nemusí. Až do konce září lidé z míst zasažených velkou vodou využít nabídky zvýhodněných úvěrů bez navýšení v obchodních domech Sconto Nábytek a Baumax. Stačí předložit potvrzení magistrátu nebo obce o postižení majetku velkou vodou.
BANKOMAT KB JE V PROVOZU

Komerční banka pro klienty postižené povodněmi možnost zablokovat a následně vydat novou kartu s původní platností, a to bez poplatku. Tuto službu mohou využít klienti, kteří o svou platební kartu při záplavách přišli. V případě zájmu o využití této služby se klienti mohou obracet na svoji pobočku Komerční banky nebo na Klientskou linku platebních karet - telefonní číslo 955 512 230.

Ve čtvrtek byl také zprovozněn bankomat Komerční banky ve Frýdlantu v Čechách, který byl o víkendu zatopen.

Komerční banka připravila speciální nabídku pro občany, kteří byli poškozeni současnými povodněmi. Postižení mohou bez sankce předčasně vypovědět termínované vklady a spořicí účty, mohou požádat o individuální splátkový kalendář na již čerpané úvěry nebo čerpat nový Povodňový úvěr za zvýhodněných podmínek.

ÚČTY ZASAŽENÝCH OBCÍ

Mikroregion Frýdlantsko: Všech 18 obcí Frýdlantského výběžku – číslo účtu: 78-6229630227/0100

Hrádek nad Nisou: Město zřídilo účet u České spořitelny 984856329/0800, specifický symbol 1313. (Číslo opraveno!)

Nová Ves u Chrastavy: Číslo účtu 30031-984855369/0800 ČS

Frýdlant: Finanční pomoc na obnovu města po ničivé povodni ve formě daru na účet č.: 9005-8000027461/0100

Raspenava: Číslo účtu 86121574/0600, variabilní symbol 782010

Hejnice: Číslo účtu 19-984938359/0800 s variabilním symbolem 232111. Další informace na telefonu 482 322 212

Chrastava: Konto Povodně – číslo účtu 4200246548/6800, variabil. symbol 82010

Bílý Kostel na Liberecku: Číslo účtu 20226461/0100 pod var. symb. 0708

Všechny obce jsou velmi vděčné za jakýkoliv finanční dar, i za věcnou pomoc, kterou je lepší konzultovat se starosty zasažených obcí.

OČKOVÁNÍ PROTI ŽLOUTENCE

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE v rámci pomoci povodněmi postiženým oblastem v Libereckém a Ústeckém kraji připravila pro své klienty speciální příspěvek 500 korun na očkování proti žloutence a proti dalším závažným infekcím, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Příspěvek mohou čerpat klienti ZP M-A nejen z Ústeckého a Libereckého kraje, ale také klienti z ostatních krajů, kteří pomáhají jako dobrovolníci v těchto oblastech zasažených povodněmi. K poskytnutí příspěvku je třeba doložit občanský průkaz, doklad o zakoupení vakcíny, doklad o aplikaci očkovací látky, dobrovolník doloží navíc potvrzení své účasti na pomocných pracích v postižených oblastech potvrzením z příslušného Obecního úřadu, nebo dokladem od zaměstnavatele (doklad musí obsahovat jméno a datum narození pojištěnce, místo, kde vykonával pomocné práce).
V ZASAŽENÝCH MÍSTECH NEVYPNE ČT ANALOGOVÝ SIGNÁL

Česká televize vychází vstříc divákům z povodněmi zasažených oblastí. Aby zde lidé nemuseli řešit přechod na digitální příjem ve chvíli, kdy se potýkají s řadou závažných potíží, ČT zajistí v postižených obcích další provoz celkem 23 analogových vysílačů malého výkonu, které měly být vypnuté také 31. srpna 2010.