V deseti zámeckých komnatách si můžete zkusit roli Popelky. Pocítit, jaké to je tančit v sále s princem, nebo být tyranizovaná macechou. Hosté projdou také Popelčin les, kde Popelka oblékla svůj lovecký kostým, podívají se do podkroví za sovou Rozárkou.

Venku je pak přístupná stáj Popelčina šimla Mikuláše. A kdo objeví okno, kterým Popelka ve filmu sledovala bál, může jím dovnitř nahlédnout. K obdivování je připraveno pět původních plesových šatů, paruka zlé macechy a dalších sto exponátů. Hrdí jsou organizátoři také na model vodního hradu Švihov, který je postaven podle záběrů z filmu.

Důležitý je opravdový lískový oříšek, který každý návštěvník během výstavy získá ze zařízení velmi podobného automatu. Oříšek je během celé prohlídky praktickým pomocníkem.

Když chcete zkusit dál rozvíjet osudy postav z filmu, o kterých příběh již nevypráví, máte možnost spřádat další osudy. Třeba Droběny v podání Heleny Růžičkové, která vedla prince v kole dynamickým tanečním krokem.

Mimochodem víte, že se Droběna v německé verzi jmenovala Kleinröschen čili malá růžička. Prostřednictvím projekčního plátna nahlédnete i do zákulisí.

Hosté si tu mohou vyzkoušet roli střihače ve virtuální střižně a nahrávacím studiu, samozřejmě s původními scénami a s originální filmovou hudbou. Výstavu o pohádce Tři oříšky pro Popelku vidělo v předchozích letech již více než 600 000 návštěvníků. Na počátku šlo především o herce a originální kostýmy z Barrandova, poté byla hlavním tématem filmová muzika.

Poslední expozice, která bude přístupná pět následujících zim, stála půl milionu eur a vidět ji můžete až do 28. února. Samozřejmě i v češtině.