Česká republika se již zařadila mezi země, kde se stalking, jedna z forem domácího násilí, stal jedním ze sociálních problémů moderní doby. Seminář k domácímu násilí, speciálně stalkingu, pořádá Centrum intervenčních a psychosociálních služeb ve spolupráci s Libereckým krajem, resortem sociálních věcí.

V multimediálním sále v sídle Libereckého kraje se seminář Stalking II. koná 18. října od 13 hodin. Lektorkou je Ludmila Čírtková.

Stalking je relativně moderní fenomén, který obsahuje nebezpečné a chování násilníka, jenž úmyslně, zlovolně pronásleduje a ohrožuje a obtěžuje jiné osoby,a tak snižuje kvalitu života oběti a ohrožuje její bezpečnost.

„Mezi nejdůležitější hlavní znaky patří opakované a dlouhodobé obtěžování jiné osoby, známé či neznámé, nevyžádanou a nechtěnou pozorností. Opakované a dlouhodobě se pokouší kontaktovat oběť pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky a podobně,“ naznačuje některá témata semináře Ludmila Čírtková.

Obsah těchto zpráv může být podle ní příjemný až veselý, ale též urážející a zastrašující. Výjimkou nejsou zprávy původně příjemné, snažící se získat odpověď či kontakt oběti, až později následují zprávy urážející, nevkusné či zastrašující.

Výzkumy dokazují, že obětí stalkingu se může stát prakticky kdokoli. „Vzhledem k tomu, že se Česká republika zavázala prostřednictvím mezinárodních úmluv k potírání domácího násilí, měli bychom si tento problém připustit a udělat vše pro to, abychom hledali cesty, jak ho potírat a vymýtit,“ řekl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček.

Od 1. ledna letošního roku vstoupila v platnost po jedenašedesáti letech upravená verze trestního zákoníku. Podle ní je stalking (pronásledování a šikana) trestným činem a hrozí za něj až tři roky vězení.