Prezentace dokumentů s možností ukázat si trasy dálnice na mapě i v okolní krajině se má uskutečnit v neděli 21. června ve 13 hodin na parkovišti pod kozákovskou rozhlednou.

Liberecký kraj tak vrací smeč koalice obcí a občanských sdružení v Českém ráji, která krajské úředníky obvinila ze zatajování studie a nefér prosazování takzvané severní varianty při uzavřených jednáních se starosty dotčených obcí.

Náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp podotýká, že vizualizace jednotlivých tras dálnice je od začátku května vyvěšena na webových stránkách odboru dopravy Libereckého kraje. „Spolu s dokumenty je na webových stránkách kraje i anketa, ke které se mohou občané vyjádřit svým hlasem pro ten či onen koridor a případně i poslat svůj komentář či názor,“ uvedl Sepp.

Podle odpůrců severní trasy R 35, která by vedla údolím mezi Kozákovem a Troskami, je však dosavadní prezentace projektu nedostatečná.

Hrad Trosky a tamní kastelán.

„Kraj na uzavřených jednáních se starosty prezentoval pouze takzvané vizualizace technického řešení dálnice, nikoli kompletní studii. Navíc, i když jsou v mapových podkladech zakresleny jednotlivé trasy, bude se schvalovat pouze koridor. To znamená, že silnice nakonec může vést kudykoliv v několikakilo­metrovém úseku například mezi Ktovou a Žernovem,“ upozornila Markéta Kovaříková z koalice občanských sdružení S. O. S. Český ráj.

Aktivisté proto před dvěma týdny uspořádali vlastní veřejnou prezentaci studie v turnovském muzeu. Kromě toho kompletní srovnávací studii vyvěsili na svých webových stránkách.

Severní varianta R 35 pod Troskami.

Vše je otevřené, variantu dosud nevybrali

Kraj nesouhlasí ani s názorem aktivistů, že upřednostňuje severní variantu R 35 přes Český ráj před variantou jižní přes Mnichovo Hradiště a Sobotku i před variantou superseverní přes Semilsko.

„Vše je zatím ze strany Libereckého kraje otevřené, žádná varianta není dosud vybrána. Je na občanech a samosprávách Libereckého kraje, aby se zúčastnili jednání a rozhodování o dopravním řešení nejvhodnějším pro Liberecký kraj,“ tvrdí Sepp.

Zastupitelé Turnova, jehož se případná výstavba severní trasy R 35 dotkne nejvíc v podobě tunelu pod městem, chtějí po kraji uspořádat ještě jednu veřejnou prezentaci přímo v Turnově nejpozději do prázdnin.