Na peníze dosáhly tanvaldské školy – Základní získala 224 tisíc na modernizaci a zajištění kvalitní interaktivní výuky, Gymnázium získalo 45 tisíc na program pro fotokroužek, Masarykova ZŠ a Obchodní akademie 176 tisíc na dovybavení počítačových učeben ačtyři sta tisíc na vybavení učeben a opravu kuchyně.

Ale školy jsou oproti jiným úspěšným subjektům „břídilové.“

Sedm milionů pro mladé fotbalisty …

Tak třeba největší obnos letos získalo občanské sdružení FK Jablonec, působící pod FK BauMit. Na podporu činnosti fotbalové akademie mládeže. „Jde vlastně o to, že každoročně se zvyšují náklady. Letos jsme navíc postavili dvě dívčí družstva, tím také náklady vzrostly,“ popsal Josef Mička, za sdružení, zároveň manažer mládeže FK Baumit.

Na své si přijdou i fotbalisté v Rádle, když obec získala osm set tisíc na rekonstrukci zdejšího hřiště, na to samé získal dva a půl milionu FK Jiskra Mšeno.

… čtyři pro polikliniku

Čtři miliony získalo Sdružení zdravotně postižených Železnobrodska pro železnobrodskou Polikliniku. „Vlastně rekonstruujeme celý objekt, dotace opravy nepokryje. Pracujeme na mnoha věcech najednou. Do konce roku by mělo být hotovo,“ popsal Vladimír Janata, jednatel Polikliniky. Opraví střechu, sociální zařízení, k jednotlivým ordinacím se lépe dostanou pacienti se sníženou mobilitou. V zadním traktu budovy vzniknou i parkovací místa pro personál polikliniky.

Rovný milion korun jde na opravu komunikace Královka v Janově, stejně tak Ski Klub Jablonec na prodloužení kanalizace ze sportovního areálu.

Zajímavosti

Šedesát osm tisíc. To je částka, kterou získal Spolek přátel města Jablonce na hudební interpretaci kramářských písní z pozůstalosti Josefa Scheybala. „Jde vlastně o moderní flašinet, kde budou naprogramovány tyto písně. Přístroj bude přenosný a prvně ho širší veřejnosti představíme na jaře,“ popsal za Spolek Lukáš Pleticha.

Společnost Zubačka získala dvě dotace. Skoro čtvrt milionu na úpravu haly pro deponování ozubnicových lokomotiv a dvacet pět tisíc na vybavení tiskového a konferenčního centra v Kořenově.

Město Smržovka uspělo také se zajímavým projektem, Za dvacet devět tisíc korun vystaví dva zateplené kotce pro zvířata v nouzi. Myslivci ze Zlaté Olešnice naopak dostali sto tisíc na pořízení teplých kazatelen(posedů).

Kontroverze

Velkou vlnu kritiky od krajské opozice sklidila milionová dotace pro společnost J&S Production. Tu na jaře založil v Jablonci Jan Skácelík, mimochodem také člen sociální demokracie, která vládne kraji.

„Jde o malou domů,“ myslí si Martin Půta, krajský zastupitel za Starosty pro liberecký kraj.

Pravdou je, že společnost figuruje pouze v rejstříku firem, jiné podrobnosti se o ní na internetu nenajdou. Společnost chce peníze využít na školení zejména pracovníků krajského úřadu.

Loni vznikla i společnost s ručením omezeným RFS L. Při prostudování Obchodního rejstříku vyjde najevo, že v pozadí firmy stojí fotbalový boss Miroslav Pelta. RFS-L dostalo sto tisíc korun na rekonstrukci fotbalových hřišť a 717 tisíc korun na technické zajištění internetových přenosů.