Tisící miminko přivítají na světě během dvou týdnů v jablonecké porodnici. Podle statistik se k poslednímu říjnovému dnu narodilo v Jablonci 948 dětí, přitom jen za říjen 90.
Oproti loňskému roku je to o 176 dětí více. „Průměrně se v současné době v jablonecké porodnici narodí denně pět dětí,“ upřesnila Petra Krajinová, tisková mluvčí Nemocnice Jablonec n. N. Naposledy dosáhl počet narozených dětí v jablonecké porodnici přes jeden tisíc v roce 1991. V sedmdesátých letech minulého století však nebyla výjimkou roční porodnost kolem patnácti set novorozenců.
Rodiče tisícího miminka obdrží od nemocnice pamětní knihu s věnováním a firma Jablotron daruje zdravotnický přístroj, monitor dechu kojence, který usnadní péči o miminko zvláště v prvních měsících života. Přístroj dokáže poznat, kdy má miminko problém s dýcháním a včas rodiče upozorní na nutnou pomoc.
V případě, že by se při jubilejním porodu narodila dvojčata, přislíbila firma dodat další jeden přístroj zdarma. „Ale to by byla opravdu velká, i když krásná náhoda,“ řekla Krajinová.
Přístroj byl oceněn renomovaným britským časopisem BABY & Toddler Gear (Kojenec a výbava pro batole) zlatou medailí v kategorii přístrojů pro hlídání dechu spících novorozenců. „Podle hodnocení předčil konkurenci spolehlivostí a snadnou použitelností,“ uvedl Petr Fráňa za firmu.