Účast zastupitele Radovana Vícha (SPD) na jednáních zastupitelstva byla ukázková. Jenže pak se z něj stal poslanec a zastupitelstvo začal zanedbávat. „Dával jsem teď ze začátku přednost Poslanecké sněmovně,“ okomentoval Vích, proč se na zastupitelstvu objevil naposledy v říjnu. A stejně jsou na tom i další zastupitelé, kteří byli zvoleni do Sněmovny.

FARSKÝ REZIGNOVAL

Na všech třech jednáních po ustanovení Sněmovny chyběl i Jan Farský (STAN). „Prostě jsem to nestíhal,“ uvedl. V úterý se proto rozhodl na post v zastupitelstvu rezignovat. „Když nemůžu dělat něco s nasazením a v kvalitě, jaká by mi přišla správná, odstupuji,“ dodal Farský. V zastupitelstvu ho nahradil starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

REZIGNUJE I BEITL

Pořádně napilno má i Petr Beitl (ODS). Ten je kromě poslance a krajského zastupitele dokonce i primátorem Jablonce nad Nisou. Ani on na krajské zastupitelstvo nedochází, naposledy ovšem ze zdravotních důvodů.

„Původně jsem chtěl rezignovat, až vláda dostane důvěru,“ popsal Petr Beitl. Do té doby podle něj hrozí předčasné volby, které by jej o poslanecký mandát mohly připravit. Jenže důvěra vládě se zatím nerýsuje. „Rozhodl jsem se proto, že odstoupím na příštím zasedání,“ sdělil Beitl. Nahradí ho nejspíše českolipský místostarosta Juraj Raninec (ODS).

VÍCH TO NEPLÁNUJE

Ne všichni zastupitelé-poslanci to vidí stejně. „Na funkci zastupitele rezignovat nehodlám,“ uvedl Radovan Vích. Ten je přitom navíc členem dvou sněmovních výborů a jedné stálé komise. A přesto, že na zastupitelstvo nechodí, zvolili jej v úterý členem dozorčí rady nově vznikající krajské firmy Autobusy LK.

Vích svou neúčast přisuzuje počáteční náloži práce ve Sněmovně. „Předpokládám, že se příštího zastupitelstva zúčastním,“ avizuje. Zastupitelé se ale znovu sejdou 27. února, tedy v den, kdy by měla začít i další schůze Sněmovny. Krajští zastupitelé pobírají měsíční odměnu 3400 korun. Pokud se účastní jednání výborů, přijdou si navíc na dalších 1900 korun.